DAMPER - (Hirobo off-center teeter kafalar için geçerli değildir) Damperler halka şeklinde elastik parçalardır. Kafa aksının kontrollü hareketini sağlarlar. Bu da kontrol hissi için önemlidir. Genel olarak daha sert damperler kumanda hareketlerine daha hassas olurlarken yumuşak damperler helikopterin kontrolünü daha kolaylaştırır.

 

DEAD BAND - Servonun gerçek hareketinden önce kumanda kolunun hareket ettiği mesafedir. Genelde bu ne kadar az olursa o kadar iyidir.

 

DEAD STICK - İstemediğiniz bir şey. Uçuş esnasında pilotu otorotasyona zorlayan ve helikopterde oluşan güç kaybıdır.

 

DUAL RATES - Bazı kumandalarda kontrolleri daha çok ya da daha az hassaslaştıran bir özelliğin adı.

 

 

 

 

RC Helikopter SözlüğüELECTRIC STARTER - Starter şaftıyla beraber gelen ve yakıtlı helikopter motorunu çalıştırmaya yarayan elektrikli ya da pilli motor

 

 

 

 

 

 

 

ELEVATOR - Heikopterin ileri ve geri hareketini anlatan terim. Elevator aslında bir uçak terimidir ama helikopter pilotları arasında kolay anlaşıldığı için kullanılır.

 

RC Helikopter Sözlüğü

EPOXY - Reçine ve sertleştiriciden oluşan yapıştırıcı. Her iki bileşen karıştırlıdığında kurumaya başlar. Epoksiler birbirlerinden kuruma süreleri baz alınarak ayrılırlar. Genel olarak kuruma süresi ne kadar uzun olursa bitmiş ürün de o kadar sağlam olur.Bir başka ayırım yolu da epoksinin üzerinde kullanıldığı nesnelerdir.

 

 

 

 

ESC - Electronic Speed Controller. Elektrikli helikopterlerde kullanılan ESCRC Helikopter Sözlüğü pilden gelen elektriği motora gönderir ve regüle eder. Voltaj MOSFET denilen bileşenler tarafından regüle edilir. Mosfetler aslında elektriğin açık ya da kapalı zamanını belirleyen çok hızlı anahtarlardır ve motora giden voltajı artırıp azaltırlar ve motor devrini kontrol ederler.

 

EXPONENTIAL - Bir çok kumandada kumanda kolu hareketi ile o kola bağlı servo ya da servolanın hareketi arasındaki oranı ayarlamaya yarayan özellik. Bu ayar özelliği servo hareketini merkeze doğru yavaşlatmasını sağlar. Aşırı tepki vermemesi için eğitmen pilotlar acemilere exponential kullanmasını tavsiye ederler (Diğer adıyla Expo).

 

 

FAILSAFE - Çoğu PCM kumandalarda failsafe, alıcının bağlantıyı kaybetmesi ya da frekans karışıklığında servoları daha önceden belirlenmiş bir konuma getirir. Bu özellik helikopterlerden çok uçaklarda kullanılır.

 

FFF - Fast Forward Flight. İleri hızlı uçuş.

FIXED PITCH - Bir helikopterin collective ayarı yoksa o helikopter fixed pitchdir. Bunun anlamı helikopterin yüksekliğinin pal açılarıyla değil motor gücü ve pallerin dönüş gücüyle sağlanmasıdır.

FM - Frequency Modulation. Bir sinyalin frekansını değiştirerek yapılan yayındır. FM radyo kontrollü helikopterlerde en çok kullanılan yayın şeklidir.

 

FUEL PICKUP LINE - Yakıt tankının içinde bu- lunan ve “clunk” a bağlanan yakıt borusu.

 

FLYBARLESS - Flybarı bulunmayan kafa sistemlerine verilen ad. İlk zamanlarda scale pilotlarının himayesinde olan bu sistem günümüzde helilerin manevra kabiliyetini artırdığı için 3D pilotları arasında yaygınlaşmaya başladı.

 

 

 

 

GASSER - Argoda nitro yerine benzinle çalışan helikopterlere verilen isim.

 

GOVERNOR - Flywheel’da bir sensör kullanarak throttle servosu üzerinden kafa hızını sabit tutmaya yarayan elektronik alet.

 

RC Helikopter SözlüğüGIMBAL - Kumandadaki kolların bağlı bulunduğu ve kolların yumuşakça hareket etmesini sağlayan mekanizma.

 

 

GLOW FUEL - Alkol bazlı ve içinde metil alkol, yağlandırıcı ve nitrometan bulunan yakıt. 2 ya da 4 zamanlı motorları çalıştırmada kullanılır.

 

RC Helikopter SözlüğüGLOW IGNITER - (Buji Isıtıcı) Pil ya da aküyle çalışan ve yakıtlı motorların çalışması için bujiyi ısıtan alet.

 

 

 

 

 

GROUND EFFECT - (Yer Efekti) Yere çok yakın hoverda olan helikopterin aynı kafa hızında ve pal açısında yerden yukarda hover yaptığından daha çok olan kaldırma kuvveti.

 

GROUND RESONANCE - Helikopter yerde iken normalde oluşan titreşimlerin yere iletilmesi sonucu bu titreşim- lerin helikopter üzerinde artması. Titreşimler beton gibi sert yüzeylerde çok daha şiddetlidir.

 

 

RC Helikopter SözlüğüGYRO - Helikopterin kendi etrafında dönmesini kontrol altında tutmaya yarayan elektromekanik bir alet. Kuyruk servosunu ve kuyruk rotorunu kontrol eder.

 

 

GYRO GAIN- Gyronun kuyruk üzerindeki kontrol oranını belirlemeye yarayan ayar. Gain yüksek olursa gyronun kuyruktaki kontrolü artar, az olursa kontrolü azalır.

HEAD SPEED -(Kafa Hızı) Ana pallerin RPM (revolutions per minute - dakikada attığı tur sayısı) birimiyle tanımlanan hızı. Yüksek kafa hızları agresif uçuşları mümkün kılarken düşük kafa hızları yeni başlayanların helikopteri kontrolü için daha uygundur.

 

HEADER TANK - Ana yakıt tankıyla karbüratör arasına takılan küçük yakıt tankı. Header Tank ana yakıt tankında oluşabilecek hava kabarcıklarının ya da köpüklerin karbüratöre gitmesi engeller. 3D helikopterlerde çokca görülür. Ayrıca yakıt miktarını artırdığı için uçuş süresini uzatır.

 

HEADING HOLD - Bazı gyrolarda bulunan ve helikopteri çapraz rüzgar gibi dış etkenlere karşı istenen yönde tutan özellik.

 

HOT START - Bir motorun buji ısıtıcısı olmadan çalıştırılmasına verilen isim. Genelde motor bir süre çalıştırılıp çok ısınınca olan bir durum.( Not:Öyle mi acaba ? ben “hot start” ı hep gaz kolu en üstteyken yanlışlıkla çalıştırma olarak bilirdim...)

 

RC Helikopter SözlüğüHOVER - Helikopter havadayken ama hiç bir yöne hareket etmezkenki durumu

 

 

 

 

HOVERING PITCH - Helikopterin hover yapması için pallerin olması gereken açısı.

 

HOVERING THROTTLE - Helikopterin hover yapması için gerekli olan gaz miktarı.

 

HYDRAULIC LOCK - Bir motorda yakıt ve havanın silindir içinde sıkışması ve motorun hareketini tamamlayamamasına verilen isim. Bu basınç motorun içindeki parçalara zarar verebilir.

 

 

IDLE-UP - Throttle kolundaki throttle ve pitch eğrilerinin kumandadaki ayarları. Idle-Up ta iken throttle (gaz) servosu motor devrini ayarlanan değerin altına düşürmez. Bu da sizin gaz kolunu minimuma getirebilmenizi sağlar. (Örneğin: ful negatif açı). Böylece ters uçuş ve diğer hareketleri yapabilmeniz mümkün olur.

 

INVERTED - Helikopteriniz havadayken iniş takımlarının yukarı bakması.

 

 

 

RC Helikopter SözlüğüJESUS BOLT/NUT - Ana rotoru ana şafta bağlayan vida(lar), ya da civata (lar). Bu terim gerçek helikopter pilotlarının ver- diği bir isim. On- lara göre bu civataya bir şey olursa görecekleri ilk kişi “Jesus” yani İsa olduklarını düşündükleri için bu ismi vermişler.

© 2008-2011 www.rchelidergisi.com

Web Hosting by TotalChoice Hosting