COPTER-X 450SE V2 HELİKOPTERİ UÇURMAK İÇİN NELER GEREKLİ ?

Copter-X 450SE V2 RC helikopter almaya karar verdiniz ama nereden başlayacağınızı bilmiyorsunuz. Bu yazımızda size neler gerektiğini anlatmaya çalışacağım. Aşağıda linkleriyle beraber nelerin gerekli olduğunu bulabilirsiniz. Başlıkların üzerine tıklayarak satın alabileceğiniz siteye ulaşabilirsiniz.

 

Copter-X 450SE V2 Kit1- COPTER-X 450SE V2 KIT

Bu kit gayet hesaplı. Helikopter kitinin içine

 

a. Helikopter

b. Ahşap paller

   dahil.

 

Scorpion 2221-6 motor2 - SCORPION 2221-6 MOTOR

Scorpion motorlar uzun ömürleri ve performanslarıyla ünlü motorlardır. Copter-X kitine istediğiniz gücü ve ataklığı rahatlıkla sağlayacaktır.

 

 

 

 

3- SCORPION COMMANDER 15V, 55A ESC

Scorpion motorla eşleşen en güzel ESC. Motorun istediği tüm gücü sorunsuz sağlayabilecek kapasitede.

Scorpion Commander 15V 55A ESC

Hitec HS65 MG Servo4- HITEC HS65 MG METAL DİŞLİ SERVO

Cyclic servoların seçimi çok önemli. Hem güçlü hem de hızlı olmalılar. Ayrıca kırımlara karşı dayanıklılıkları da önemli. Hitec HS65 MG servo bu üç özelliği bünyesinde barındıyıor. Metal dişlileri sayesinde de kırımlara karşı oldukça dayanıklı. Cyclic hareketler için bu servolarden üç adet almanız gerekiyor.

 
 

Futaba GY401 Gyro5- FUTABA GY401 GYRO

Futaba GY401 gyro uzun zamandır piyasada ve kendisini kanıtlamış bir gyro. Düz uçuşlardan sakin 3D uçuşlarına kadar kullanılabilir. İleri düzey 3D manevralar yapmayı düşünüyorsanız daha gelişmiş bir gyro almanızı tavsiye ederim.

 

Futaba S9257 Kuyruk Servosu6- FUTABA S9257 KUYRUK SERVOSU

Yine kendini ıspatlamış bir kuyruk servosu.

 

 

 

Spektrum DX7 Kumanda7- SPEKTRUM DX7 SE KUMANDA

Kaliteli bir kumanda bu hobini olmazsa olmazlarından. Spektrum

DX7 SE gerçekten kaliteli bir kumanda ve sadece T-rex 500 helikopter için değil gelecekteki daha büyük elektrikli ya da yakıtlı helikopterlerde rahatlıkla kullanabileceğiniz bir kumanda.

 

 

Spektrum AR7000 Alıcı

8- SPEKTRUM AR7000 ALICI

Tabi alıcısız helikopter olmaz. Çift alıcılı AR7000 uzun menziliyle hem parazitleri önlüyor hem de menzil sorununu ortadan kaldırıyor.

 
Zippy Flightmax 2200, 3S pil

9- TURNIGY 3S, 2200 mAh, 11.1 V 25C Lİ-PO PİL

Helikopterimizi çalıştırmak için pile ihtiyacımız var. Zippy piller piyasadaki fiyat performans açısından en uygun piller. Çok daha kaliteli piller var ama fiyatları da Zippy pillerin 4 katı civarında. Bu pilleride yaznın devamında bulabilirsiniz. Zippy pilden en az 2 adet almanızı tavsiye ederim.

Rhino 3S Kumanda Pili

10- RHINO 3S, 2620 mAh, 11.1 V, Lİ-PO PİL

Bu pili kumandanızda kullanacaksınız. Normalde kumandanız Ni-MH pil ile beraber geliyor ama kumandanın orjinal pili çok çabuk tükeniyor. Bu pili kumandanıza hiç bir modifiye yapmadan takabiliyorsunuz ve orjinal pilden en az 8-10 kat daha uzun bir süre dayanıyor.

 

 
Imax B6 Pro Sarj Cihazı

11- IMAX B6 PRO ŞARJ CİHAZI

9 ve 10. maddelerdeki pillerimizi şarj etmek için bir şarj cihazına ihtiyacımız var. Imax B6 Pro sarj cihazı 6S e kadar Li-Po pilleri sarj etmenin yanında NiCD, NiMH, Li-Ion ve Pb pilleri de sarj edebiliyor. Ayrıca 12V akülerle (araba aküsü gibi) çalışması için kabloları da mevcut.

Sarj Cihazı Adaptörü

12- SARJ CİHAZI İÇİN ADAPTÖR

Imax B6 Pro sarj cihazınızı besleyecek bir adaptöre ihtiyacınız olacak. Bu adaptör sarj cihazınızın istediği 5A gücü sağlayacak kapasitede

 

 
Alyan Tornavida Takımı

13- ALYAN TORNAVİDASI

T-rex 500 ESP kitinizi toplarken alyan başlı vidaların bolca kullanıldığını göreceksiniz. Alyan başlı vidalar diğer vidalara oranla hele bir de kalitesiz alyan anahtarı ile sıkılmaya çalışınca daha çabuk sıyrılabiliyorlar. Bu yüzden kaliteli bir alyan tornavida seti edinmeniz yararınıza olur

Pitch Gauge

14- PITCH GAUGE (AÇI ÖLÇER)

Helikopterinizin pal açılarını yaparken ihtiyaç duyacağınız alet pitch gauge dir. Bu alet sayesinde her iki palinizin de açılarını tam olarak eşit ayarlayabilirsiniz. Ayrıca pallerinizin açılarını gaz kolu herhangibir konumdayken ölçebilirsiniz.

 
Ball Link Plyer

15- BALL LINK PLYER

Ball link plyer ball lardan lınkleri ayırmak için kullanılan bir pense çeşidi. Bu penseyi mutlaka edinin. Çünkü linkleri tırnaklarınızla çıkarmak neredeyese imkansız.

 

Blade Balancer

16- BLADE BALANCER

Pallerinizin ağırlık merkezini ve ağırlıkları eşitkerlken kullanacağınız bir alet. İşinizi çok kolaylaştırıyor

 

NOT:

www.miracle-mart.com sitesi biz Türk RC severlere özel bir uygulama yapmaya başladı. Bundan sonraki alışverişlerinizde artık %10 indirim alıyorsunuz.

Bu site benim sürekli alışveriş yaptığım, çok güvenli ve çok hızlı bir sitedir.

 

Yapmanız gereken tek şey alışverişinizi tamamlamadan önce "Discount Coupon" yazan bölüme ten%off yazarak %10 indirimden faydalanabileceksiniz.
 

Bu fırsatı kaçırmayın derim...

 
ÖNEMLİ NOT: COPTER-X 450SE V2 HELİKOPTER BİR OYUNCAK DEĞİLDİR. BU İLK HELİKOPTERİNİZ OLACAKSA YANINIZDA TECRÜBELİ BİR PİLOT İLE BU KİTİ TOPLAYIP İLK UÇUŞUNUZU YAPIN.

© 2008-2011 www.rchelidergisi.com

Web Hosting by TotalChoice Hosting