OUTRAGE VELOCITY 50

Yazan: Ryan Kephart (RC Heli Magazine)

Tercüme: T. Cenk SARIUÇAK

 

MHS ProtosOUTRAGE YENİ VELOCITY 50 HELİKOPTERİYLE PİYASAYA GİRDİ. Bu helikopter elektrikliden nitroya çevrilmiş bir model değil tamamen yeni bir tasarım. Charley Stephens tarafından tasarlanıp test edilmiş. Charley Stephens helikopterlere kaliteli upgrade parçalar tasarlamakla ünlü biri ve tasarımlarını bir üst düzeye çıkartıp gayet güzel uçan ve makul fiyatlı yüksek kaliteli helikopter kitleri tasarlamaya başlamış.

 
İLK BİLGİLER

BÜYÜKLÜK: 50

 

GÜÇ: NİTRO

 

TİP: GÖVDE ve KUYRUK

 

KURULUM: KİT

 

KUYRUK: TORK MİLİ

ÖZELLİKLER

Velocity 50 sağlam bir karbon ve aluminyum karışım ortaya koymuş. Kitin içine Canomod tarafından boyanmış fiberglass kanopi ve karbon fiber kuyruk palleri de dahil. Ana kafa tamamen aluminyumdan yapılmış ve yeni başlayanlardan ileri düzey pilotların ihtiyacına cevap vermek üzere tasarlanmış. Helikopterde ayrıca zor manevralarda kuyruk stabilitesi için uzatılmış kuyruk bumu kullanılmış.

ANA GÖVDE

TASARIM:

Ana gövde iki parça karbonfiberden oluşuyor ve parçalar aluminyum rodlarla birbirine montajlanıyor. İki parça arası 32 mm ve rulmanlar ve motor plakasına için tam olarak yetiyor. Bu mesafe gövdeyi ince yapıyor ve aerodinamiği artırıyor.

CANOPY: Velocity 50 nin kanopisi diğer helikopter firmalarının yolunu izlemiş. Kanopi fiberglas tan yapılmış ve Canomod firması tarafından boyanmış. Cilası pürüzsüz, parlak ve işçilik kaliteli ama geçişlerdeki pikseller gözden kaçmıyor. Buna rağmen kanopi havada parlıyor ve güzel görünüyor. Gövdeye ön tarafta 2 parmak vidasıyla ve arkada 2 parça ile monte ediliyor. Delikler açılmamış ve bu yüzden iyi bir delik açıcıya ihtiyacınız olacak. Yerleri belli delik yerleşimleri var ama hiç biri doğru konumda degil. Bu sorun da delik yerlerini gövdeden hassas bir şekilde ölçüp kanopiyi öyle delmenizi zorunlu kılıyor.

SWASHPLATE:

Swashplate push-pull linklerle servolara bağlı bell cranklar ile kontrol ediliyor. Bell cranklar 120 derece swash a 90 derece bağlantı yapacak şekilde yerleştirilmiş. Bu bell cranklarda çift bilyeli rulman kullanılmış ve servolardan swashplate e hareketleri yumuşak bir şekilde iletebiliyorlar.

BİLEŞEN YERLEŞİMİ:

Servolar -gaz ve kuyruk servosu dışında- ön tarafta ve yukarı doğru yerleştirilmiş. Gaz ve kuyruk servoları ise cyclic servolarının hemen altında yer alıyor. Yakıt tankı ve motor ana dişlinin hemen altında konuşlandırılmış ve güzel bir ağırlık merkezi oluşturuyor. Gyro için ise bir kaç yer alternatifi mevcut. Alıcı pili ve diğer alıcı ekipmanlarını ön bölümdeki kendilerine ait bölümlere yerleştiriliyor.

YÜRÜYEN AKSAM

MOTOR:

Motor gövdeye dört vida ile montajlanan aluminyum aparata bağlanıyor. Gövdedeki delikler yarık şeklinde ve dişli birleşimini ayarlamak ve clutch bell i ortalamak için tasarlanmış.

CLUTCH:

Clutch soğutma fanının üstüne monteli ve tek yönlü rulman kullanıyor. Clutch belldeki yarıklar ise bu parçanın soğutması için açılmış.

 

ANA DİŞLİ:

Ana dişli delrin plastik kompozitten yapılmış. Dişler büyük ama buna rağmen tutunma için bolca plastik mevcut.

OTOROTASYON DİŞLİSİ:

Ana dişlideki aluminyum yuvada tek yönlü rulman var. Kuyruk otorotasyon sırasında dönmeye devam ediyor.

MODEL ÖZELLİKLERİ

MHS Protos“Yeni başlayan pilotlar bu helikopter ile ilk hoverlarından çılgın 3D manevralarına kadar hiç bir parça upgrade i yapmadan kendilerini geliştirebilirler.”

KUYRUK ve BUM

KUYRUK KASASI: Kuyruk kasası tamamen aluminyum dan yapılmış ve siyah renkte. 3 parçadan oluşuyor. Yan parçalarda kuyruk şaftı için iki adet rulman mevcut.

KUYRUK PAL TUTUCULARI:   Aluminyum pal tutucular 2 rulman ve açık rulmanlı 2 tutucudan oluşuyor. Bu tutucular ortada ana blokta birleşiyor. Kitten çıkan karbonfiber paller tutucuların arasına giriyor ve tutuculara cıvata ve kilitli bir somun ile bağlanıyor.

KUYRUK KONTROL MEKANİZMASI:  Bu sistem gerçekten dahiyane tasarlanmış. Pitch slider i simetrik ve yumuşak hareket etmesini sağlayan üç koldan oluşmuş. Tamamen aluminyumdan üretilmiş. Kasa ve pitch actuator arasında bell crank linki kullanılmış. Bu da ikinci bir mesnet noktasını kuyruk şaftından uzağa ya da yakına hareket etmesine olanak tanımış. Tüm mesnet noktalarında rulman kullanılmış.ar.
ROTOR

KAFA BLOĞU:   Kafa bloğu yine aluminyumdan yapılmış ve siyah renkte. Kafa alttan flybarlı olarak tasarlanmış. Blok ana şafta tek bir jesus bolt ile sabitlenmiş. Tek parça damper kullanılmış ve feathering şaft iki pal tutucu arasında sebestçe hareket edecek şekilde tasarlanmış. Pal tutucular şafta, şaftın ucuna konulan bir vida ile sabitlenmiş.

 

MHS ProtosBELL/HILLER KOLLARI: Kollar pal tutuculara bağlı ve üç ayrı pozisyonda bağlanabiliyor. Çift rulmanlı ve iki giriş ve üç çıkış seçeneği veriyor.

MHS ProtosPHASING:  Phasing kafa bloğuna preslenmiş iki adet pin sayesinde gerçekleşiyor. Pinler yuvalarına yumuşakça oturuyor ve boşluk oluşturmuyor.

WASHOUT KOLLARI:  Kollar aluminyumdan yapılmış ve siyah renkte. iki adet giriş seçeneği var. Swashplate linkleri gibi çift rulmanla desteklenmiş..

ANA PAL TUTUCULAR: Ana pal tutucular da aluminyumdan üretilmiş ve sökülebilir bir açı koluna sahip. Her pal tutucu iki adet rulman ve bir adet açık rulmanla desteklenmiş. Daha önce de yazdığımız gibi Bell-Hiller kolları üç pozisyonda takılabiliyor.

SWASHPLATE:   Swashplate de diğer bir çok parça gibi aluminyumdan üretilmiş. Alt tarafı siyah renge boyanmış. Elevator topuzu aynı zamanda antirotasyon aparatının içine girmek üzere tasarlanmış. Alt bölüm 3 vida ile yuvasına tutturulmuş.

KURULUM İPUÇLARI

KUTUYU AÇTIĞINIZDA

Kutuyu açmadan ilk farkedeceğiniz Outrage firmasının kutuyu göz alıcı yapmış olması. Kutuda temiz bir tasarım var. Kutuyu açtığınızda da bu devam ediyor: Kit düzenli olarak paketlenmiş ve parçalar kullanım kılavuzuna uygun olarak ayrı ayrı torbalara konmuş. Kanopi patlak naylona sarılmış. Kitin içinde ayrıca kendi kutusu olan bir egzost da mevcut.

 

KILAVUZ ve MONTAJ

Kullanım kılavuzu izlemesi kolay çizimlerle hangi parçanın nereye konulacağını gösteriyor. Ayrıca kılavuz fabrikada önceden montajlanmış parçaların montaj perspetktiflerine de yer vermiş. Kurulum kolay geçti ve Velocity kısa zamanda ayağa kalktı. Kurulumda en zor olan kısım kanopide olmayan delikleri delmekti. Kanopinin üzerinde delikleri delmek için yapılmış işaretli yerler doğru konumlarda değillerdi ve kullanım aşamasında gövdenin altında boşluk oluşturuyordu. Deliklerin yerlerini hassas olarak belirlemek ve kanopide bu delikleri temiz olarak delmek kurulumun en zor kısmıydı.

TESTLER

MHS Protos

Outrage Velocity 50’ yi 3D uçuşlarda genellikle kullanılan ekipman ve ayarlarla test ettik. Düşündük ki yüksek voltajlı Hitec servolar ve regülesiz Spektrum AR7000 alıcıyı cyclicte kullandık. Regülatörlü voltajı da gyro ve gaz servosuna verdik. Böylece helikopter daha seri ve kol hareketlerine hızlı tepki vermeye başladı. Bu 3D makinasına yeni YS 56 motor ve 620 mm palleri de monte ettik. Bakalım Velocity 50 nasıl bir performans sergiledi.

 

HOVER. Velocity 50 nini hover ı biraz oynaktı ama kabul edilebilir düzeydeydi. Kafadaki minimum boşluk helikopteri gerçek- ten sabit tutmaya yetti. Hover da taş gibi tutmak için çok az kol hareketi yetti bu helikopter için. Kafada yaptığımız en agresif ayarlar bile hover da sorun teşkil etmedi. Kafada yapılacak daha sakin ayarlar yeni başlayanları tatmin edecek derecede iyi olacaktır.

 

DÜZ UÇUŞ.  Düz uçuş hızı gayet başarılı ve tam yerinde. Velocity 50, 50 büyüklüğündeki helikopterlere göre oldukça hızlı. Uzun paller ve kuyruk bumu helikopteri sanki raylar üzerinde sürüyrmuşsunuz hissi verıyor. Burun aşağı düşüp helikopter hız aldığında hiç bir şekilde burnunu kaldırmıyor ve düz bir çizgi üstünde hızlanıyor.

 

CYCLIC TEPKİLER. Cyclic konu olduğunda Velocity nin eline kimse su dökemez. Keskin ve hızlı tepkiler veren Velocity 3D, manevralarını hızlı ve doğru gösteriyor. Roll lar ve flipler tam ekseninde gerçekleşiyor. Kafayı biraz daha agresif olarak ayarladığımda helikopter tüm 3D manevralarını yapacak hıza ve tepkilere ulaştı.

 

COLLECTIVE PITCH. Yeni motor YS 56 ve 620 mm ana paller birleşince collective pitch tepkisi çok hızlı hale geldi. Toplam 26 derece pitch açısı kullandım ve helikopter her açının hakkını verdi. Kafa agresif ayarlanmasına rağmen helikopter gayet hızlı tepki verdi. Bu ayarlar 3D manevralarında kendini açıkça gösteriyor. Kafa ayarlarını biraz aşağıya alınca ise Velocity çok daha farklı bir helikoptere dönüşüyor. Collective hareketler daha sakin daha stabil olmaya başlıyor. Hovering de bu ayarlarla çok daha stabil bir hale geliyor.

 

KUYRUK TEPKİSİ. Normalden daha uzun kuyrum bumu ve kite dahil olan karbon fiber kuyruk palleri Velocity’ ye 50 sınıfındaki helikopterler içinde en iyi tepki veren helikopter ünvanını kazandıracak kadar iyi. Her türlü manevrada kuyruk kilitli gibi, olması gereken yerde duruyor. Piro hareketleri çok kolay şekilde yapılabiliyor. Outrage kuyruk dişli oranlarını iyi ayarlayarak yüksek pitch gerektiren manevralarda motor devrinin düşmesinden kaynaklanabilecek kuyruk kaçmalarını engellemiş.

 

OTOROTASYON. Velocity’ nin otorotasyon sistemi diğer 50 nitro helikopterlerine çok benziyor. Rotor kafası motordan yumuşakça ayrılıyor ve otorotasyon için gerekli enerjiyi rahatlıkla sağlıyor. 620 mm pallerin verdiği avantajla helikopter 90 lık helikopterler gibi havada uzun süre kalabiliyor.

 

UÇUŞ SONRASI İNCELEME. Uçuşlardan sonra tüm vidaları ve plastik parçaları incelediğimde hepsinin hala mükemmel çalıştığını gördüm. Helikopterin montajını yaparken linkler topuzlara biraz sıkı oturuyordu. Bir kaç düzine uçuştan sonra plastik link kafaları yeterince aşınarak topuzlara tanm oturmuştu ve tereyağı gibi mükemmel kayıyordu. Damperlar ilk takıldığı kadar yeni durumdaydı. Genel olarak helikopter yaptığımız bütün işkencelere dayandı ve bu işkencelerin sonunda hala yeni gibi çalışmaya devam etti.

SONUÇ

Kafa bölümünde yapabileceğiniz değişik ayarlar sayesinde Outrage Velocity piyasadaki en kaliteli 50 nitro helikopterlerden biri. Yeni başlayan arkadaşlarımız bu helikopterle ilk hoverlarından yoğun 3D manevralarına kadar bu helikopterde hiç bir parçayı upgrade yapmadan ilerleyebilirler. Outrage firması ilk helikopterleri olan Velocity 50 helikopteri tasarlayarak gerçekten iyi bir iş başarmışlar. Outrage in yakın gelecekte çıkaracağı helikopterleri dört gözle bekliyorum.

© 2008-2011 www.rchelidergisi.com

Web Hosting by TotalChoice Hosting