ALIGN T-REX 250

Yazan:  T. Cenk Sarıuçak

 

T-rex 250 Super ComboBu bölümde de www.miracle-mart.com dan aldığım T-rex 250 Super Combo ve Xtreme Productions upgrade parçalarını montajı ve ayarlarıyla beraber detaylı olarak inceleyeceğim.

 

Sipariş verdiğim ürünlerT-rex 250 Super Combo

- T-rex 250 Super Combo

- Xtreme Li-Po 11.1V 850mAh

- Xtreme Metal Tail Control Link

-Xtreme Metal Main Shaft Blocks

- Xtreme Metal Tail Boom Mount

- Xtreme Metal Tail Servo MountT-rex 250 Super Combo

- Xtreme Metal Battery Mount with Carbon Plate

- Xtreme Carbon Swash Guide

- Spektrum AR6100 Alıcı

 

Kutu postadan elime ulaştığında yüzümde bir gülümseme oluştu. Kutu o kadar ufak ki neredeyse bir palto cebine sığıyor. Kendi kendime dedim o kadar parça bu kutunun içinden nasıl çıkacak... E tabi kutunun içinden sipariş verdiğim bütün parçalar çıktı.T-rex 250 Super Combo

 

Align firması her zamanki kalitesini kutudan başlayarak göstermiş. Kutuyu açtığımda içinde düzenli olarak yerleştirilmiş yarı birleştirilimiş parçaları gördüm.

 

T-rex 250 Super Combo’ nun içinden çıkan parçalara göz atacak olursak:

T-REX 250 Kit Set

200mm Ana Pal x 1set

205mm Ana Pal x 1setT-rex 250 Super Combo

RCE-BL15X 15A Brushless ESC

RCM-BL250 Brushless motor (3400KV)

Motor pinion gear 15T

GP750 Head Lock Gyro

DS420 Digital servo DS410

Digital servo 40mm Kuyruk Pali x 1set

42mm Kuyruk Pali x 1set

Clip #00 Yıldız Tornavida

0.9 Hexagon Tornavida

Dial pitch gauge pad

 

Montaj:T-rex 250 Super Combo

Montaj aşaması Super Combo paketinde zorlayıcı değil. Çoğu kritik parça zaten montajlı geliyor. İlk başta kafa ile başlıyoruz montaja. Kafa ve pal tutucu bölgesi montajlı halde geliyor. Ama yine de büT-rex 250 Super Combotün vidalarını kontrol edin. Metali metale bağlayan vidalara kit ile beraber gelen thread lock sürmeyi unutmayın.

Burada bir parantez açmak istiyorum. 250 nin vidaları çok narin ve en ufak bir zorlamada sıyrılıyor. O yüzden çok fazla sıkıştırmamak gerekiyor. Buna mutlaka dikkat edin yoksa elinizde çıkmayan bir vida ile kalakalabilirsiniz.

Montaja devam. Kafadaki vidaları kontrol ederken vidalar sökülmüyorsa ellemeyin zorlama sonunda sıyrık vida sorunu ile karşılaşmayın. Kafada ilk monte etmemiz gerken parça flybar ve flybar cage. Flybar cage de montajlı geliyor.Flybar cage i demonte etmeniz gerekecek. Çünkü flybardan seesaw (Bell Hiller) a giden linkleri flybar cage e geçirmeniz gerekiyor. Daha sonra flybarı flybar cage den ve kafadan geçirin. Flybar cageT-rex 250 Super Combo i monte ederken dikkat etmeniz gereken nokta üzerinde flybarı sabitlemek için konulmuş vidaların yukarı bakması. Tabi yine vidaları thread lock uygulamayı unutmayın. Flybarı taktıktan sonra sabitlemek için vidaları sıkmadan önce T-rex 250 Super Comboflybarın her iki tarafının da eşit olduğundan emin olun.

 

Daha sonra swashplate ve Bell Hiller kollarımızı ana şafta geçiriyoruz ve onun üstüne de az evvel flybarı monte ettiğimiz kafayı geçiriyoruz. Wash out base in ayaklarını yerlerine geçirdikten sonra kafayı vida ile ana şafta sabitliyoruz.

 

Bu ana kadar olan montajlarımız bir kT-rex 250 Super Comboenara koyup gövde montajına başlıyoruz. Gövde tamamen montajlı geliyor. Hatta motoru da vidaları gevşek şekilde monte etmişler gövdeye. Tabi ilk işim vidaların thread locklu olup olmadığını kontrol ettim. Thread lock yoktu hic bir vidada. Hepsini tek tek söküp thread locklamaya başladım. Bu arada ilk Xtreme upgrade parçalarımı da takmayı unutmadım. “Xtreme Main Shaft Blocks”. Bunlar ana şaftın gövdeden geçtiği rulmanları tutan yuvalar. Orjinaller plastik olarak geliyor. Xtreme upgradeler metal. İkinciT-rex 250 Super Combo upgrade parçam ise “Xtreme Metal Battery Mount with Carbon Plate”. Orjinal pil bölümü plastik aparat üzerine karbon bir taban. Xtreme upgrade de aparat metal ve taban ise yine karbon ve orjinalinden biraz daha geniş. Gövdedeki bir sonraki upgrade ise kuyruk bumunun gövdeye geçtiği bum tutucu. Orjinali plastik olan bu parça Xtreme upgrade ile metal oluyor.

Bum tutucuyu taktıktan sonra vidalamayın çünkü montajın ilerleyen bölümünde kuyruğu monte ederken kolaylık oluyor. Tekrar söylüyorum vidaları zorlamayın hemen sıyrılıyor.

 

 

 

 

T-REX 250 SUPER COMBO ve XTREME UPGRADELER

 

T-rex 250 Super ComboBundan sonraki aşama servoların gövdeye montajı. Servo yerleri ana gövdede hemen kendilerini belli ediyorlar. Aileron ve elevator servoları iki yanda, elevator servosu ise swashplate in hemen arkasına monte ediliyor. Servoları monte ederken beraberinde gelen plastik takozları kullanmanız gerekiyor aksi halde vidalar gövdeye tam sıkışmıyor ve servolar gevşek kalıyorlar. Servo kollarını da şimdilik takmayın.

 

T-rex 250 Super Combo

Bu montaj da bittikten sonra tavsiyem Kumanda ve alıcınızı ayarlamanız. Daha sonra Super Combo ile beraber gelen Align Esc yi, ve cyclic servoları alıcınıza takın. Kumandanızı açın ve pili ESC ye takın. Cyclic ve gaz kolunu bir kac kere her yöne oynatın. Servoların hepsinin çalıştığından emin olduktan sonra kumandadaki bütün düğmeler, potanslar ve kollar ortada olsun. Bundan sonra servo kollarını servolara oldugunca dik takmaya çalışın. Yanlız elevator servosu yatay oldugu için kolu da servoya yatay olmalıdır.

 

Servo kollarını da taktıktan sonra daha önce montajını yaptığımız kafa, swashplate ve ana şaft üçlüsünü gövdeye monte edelim. Ana şaftı monte etmeden önce alt ucundaki vidayı çıkartıyoruz. Daha sonra gövdenin ortasındaki rulmanlardan geçiriyoruz.Şaftı rulmanlardan geçirdikten sonra one way bearingi montajlı halde gelen plastik ana dişliyi de gövdeye geT-rex 250 Super Comboçiriyoruz ve ana şaftı da ana dişliye monte ediyoruz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta ana dişli ile beraber gelen iki küçük pulu doğru olarak yerlerine yerleştirmek. Kullanım kılavuzunda hangi pulunT-rex 250 Super Combo nereye monte edileceğini dikkatle okuyun. En sonunda da ana şaftın altından söktüğümüz vidayı tekrar yerine vidalıyor ve ana dişlinin ve şaftın montajını bitirmiş oluyoruz. Hemen ardından ball linklerimizi servo kollarından swashplate e monte edelim. Ball linklerimizin uzunluklarını da kullanım kılavuzundan bulabilirsiniz.

 

Motoru da artık tam montajının yapılma vakti geldi. Motor monte edilmiş ama dişlisi üzerine takılmamış. O yüzden motoru yerinden söküp motor dişlisini takmamız gerekiyor. Dişliyi değişik bir şekilde monte ediyorsunuz. Kit ile beraber gelen R48 yeşil renkli yapıştırıcıyı kullanarak vidayı sabitliyorsunuz. Yapıştırıcıyı şafta sürün ve vidayı şafta geçirin. Bir kaç püf noktası vereyim. Yapıştırıcıyı fazla sürmeyin şafttan aşağı doğru akmasın. Dişliyi monte ettikten sonra dişli aralarındaki ve motor şaftı üzerindeki fazla yapıştırıcıyı kağıt havlu ile silin. İkinci püf noktası ise dişlinin üstünün ana şaftın ucuyla aynı hizada olması. Bunun iyi ayarlanması gerek yoksa ana dişli ile motor dişlisi tam olarak buluşmayabilir. Yapıştırıcının kuruması için yarım saat 45 dakika kurumaya bırakıyoruz. KurumT-rex 250 Super Comboa işlemi bittikten sonra montajı aynen söktüğünüz gibi monte ediyorsunuz. İşin hilesi ana dişli ile motor dişlisini sıkıştırırken araya beyaz dosya kağıdı parçası koyun motoru sıkıştırın ve iyice vidalayın. Motor vidalarına thred lock koymayı unutmayın ama az miktarda sürün motorun içine damlamasın.

Bir sonraki adım ise iniş takımları montajı. Heralde en basit montaj aşmasıdır. Plastik ayaklara metal boruları ve kaymaz takozları geçiriyorsunuz ve plastik ayakları 4 vida ile ana gövdeye monte ediliyor. Burada da bir püf noktası var. Metal ayakların ucuna takmak için 4 adet küçük plastik kapak geliyor. Bunları öylece takarsanız hemen çıkıyor ve kaybolabiliyor. Biraz UHU ile monte etmenizi tavsiye ederim. En son olarak da swash guide ile beraber canopy pimlerinin montajına Burada da ben Xtreme marka karbon ve metal swash guide kullandım. Orjinalinde plastik bu parça. Metal ve karbon olunca swashplate piminden kaynaklanan sürtünmelere karşı dayanıklı olduğunu düşünüyorum.T-rex 250 Super Combo

 

Evet geldik en sancılı, daha doğrusu benim her heli montajında en sevmediğim montaja: Kuyruk montajı

 

Kuyruk rotoru üzerinde kuyruk kayışı ile beraber monte geliyor. Yaptığım ilk değişiklik kuyruk üzerindeki plastik linklerden kurtulup Xtreme metal linklere geçmek oldu. Bu upgrade i yaptıktan sonra kuyruk servosundan kuyruga giden linki tutan plastik T-rex 250 Super Comboyuvarlak parçayı buma geçirmeyi unutmayın. Unutursanız kuyruğu tekrar sökmek zorunda kalırsınız bu parçayı takmak için. Kuyruk kayışını kuyruk bumundan bakır kablo yardımıyla kendi etrafında hiç dolamadan yavaş yavaş geçirin. Tabi bundan sonra kuyruk bumunun ana gövdeye montajı var. En zor kısımlardan biri. Kayışı çevirmeden geçirmek zor iş. Bunun için internetten bulduğum bir yöntemi uyguladım. Biraz da olsa işimi kolaylaştırdı. Kayış bumun içinden çıktığı anda bir parça kağıt havlu ile sıkıştırın. Böylece kayışın dönmesinden kurtulmuş olursunuz. Sonra kuyruk aksamını buma monte edin. Ama vidalarını henüz sıkıştırmayın. Kuyruk bumunun gövdeye girdiği yerdeki parçanın vidalarını gevşetin ve kuyruk bumunu gövdeye yerleştirin.sıkıştırdığınız kağıt havluyu dikkatlice çıkartın ve kayışı gövdedeki kayış dişlisine geçirin. Bu işlemlerden sonra kuyruk aksamını sabitleyin. Vidalarını çıkartıp dikey kuyruk finini takın ve thread lockladığınız vidaları sıkın. Kuyruk aksamınınT-rex 250 Super Combo gövdeye dik olduğundan emin olun vidaları sıkmadan. Şimdi kuyruk bumunu da gövdeye girdiği yerden vidalarını sıkarak sabitlememiz gerek. Burada dikkat etmeniz gereken nokta kayışınızın sıklığıdır. Bumu gövdeye girdiği yerden tek elinizle tutup baş parmağınızla geri çekin ve kayışı gerin daha sonra diğer elinizle vidaları sıkın ve bumu sabitleyin. Geçmiş olsun kuyruk montajının en zor kısmı bitti.

 

T-rex 250 Super ComboSırada kuyruğun destek çubuklarının montajı var. İşlem basit. Bumun üstüne bileziği takıyorsunuz. Bileziğin üstüne minik yatay fini monte edin ama vidaları sıkıştırmayın. İki adet destek çubuğunu önce gövdenin en arka ve en altına vidalayın daha sonra bileziğe vidalayın daha sonra bileziğin vidalarını üstten sıkın.

 

En önemli montajlardan birisi de gyro ve kuyruk servosu montajı. Öncelikle gyroT-rex 250 Super Combo montajından bahsedeyim gyro için 2 yer ayrılmış durumda. Gövdenin arkasında gyro için monte edilmiş platform var. Bu platformun ya altına ya da üstüne monte edebiliyorsunuz. Ben üste monte ettim. Alt tarafına da alıcıyı koydum. Montaj çok basit kit ile beraber gelen çift taraflı yapıştırıcı bant kullanarak gyroyu platforma monte edeilirsiniz. Kuyruk servosu montajı ise oldukça basit. Ben kuyruk montajı için Xtreme in metal kuyruk servosu parçalarını kullandım. Kuyruk bumuna sıkı bir şekilde sarılıyorlar ve servoyu sabitliyorlar. Servoyu buma sabitlerken kullanım kılavuzundaki konumuna dikkat edip sabitleyin. Servo kolunu şimdilik monte etmeyin. Servoyu gyroya bağlayın. Daha sonra gyroyu ESC yi alıcınıza bağlayın, kumandanızı açın ve pilinizi ESC nize bağlayın. Gyronuzun yeşil ışığı yandığında servo kolunuzu servoya dik olarak monte edin. Burada gyronun ayarlarından bahsetmeyeceğim çünkü bu gyronun ayarları çok detaylı bir şekilde dergimizin Ocak 2009 (4. Sayı) sayısında Sarper Karataş arkadaşımız tarafından anlatıldı.

 

Dönelim montajımıza. Bu bölümde kuyruk servosundan kuyruk aksamına uzanan linki monte ediyoruz. Uzun linki kuyruktaki aparata geçirdikten sonra iki ucuna plastik halkaları monte ediyoruz ve bir ucunu servoya diğer ucunu kuyruk aparatına takıyoruz.T-rex 250 Super Combo

Bundan sonra yapacak pek bir şey kalmıyor. ESC, servo, ve gyroyu alıcınıza takın. Alıcınızı uygun gördüğünüz bir yere takın. Ben gyronun direk altına taktım. Benim için en uygun yer orasıydı. ESC yi de gövdenin en altına iniş takımları arasına sabitledim.

 

Evet montaj bitmiş bulunmakta.

Bundan sonra yapmamız gereken her yeni toplanmış helikopterlerde olduğu gibi swashplate den yukarı kafa ayarları, pal açıları, blade tracking, kuyruk ayarları.. Daha sonra kumandanızda pitch ve throttle curve ayarları bunlara ek olarak idle up ayarları. Tabi bütün bu montaj ve ayarlardan sonra deneme uçuşu yapmadan olmazdı. Yaptığım ilk deneme uçuşunda T-rex 250 nin gayet stabil olduğunda karar kıldım...

 

Xtreme upgrade lere gelince uçuş kalitesinden çok dayanıklılık konusu öne çıkartılarak üretilmiş parçalar olduğunu düşünüyorum. Uzun vadede düşünürseniz faydasını göreceğinizden eminim.

 

 

Kırımsız uçuşlar...

© 2008-2011 www.rchelidergisi.com

Web Hosting by TotalChoice Hosting