THUNDER TIGER TITAN SE

Yazan: Ryan Kephart (RC Heli Magazine)

Tercüme: T. Cenk SARIUÇAK

 

Thunder Tiger Raptor Titan 50 SE Thunder Tiger 50 büyüklüğünde nitro helikopterine epey bir zamandır upgrade yapmamıştı. Ama merak etmeyin TT yeni ve gelişmiş Raptor 50 Titan’ ı piyasaya sürdü. Çıkardıkları SE versiyonu Raptor ürünlerinde daha önce görülmemiş yenilikler taşıyor. Ürettikleri yeni ürünlerle Thunder Tiger ve Ace Hobby Raptor 50 nin bu versiyonu güvenilir bir helikopter arayan pilotlara istediklerini verecek gibi görünüyor.

 
İLK BİLGİLER

BÜYÜKLÜK: 50

 

GÜÇ: NİTRO

 

TİP: GÖVDE ve KUYRUK

 

KURULUM: KİT

 

KUYRUK: KAYIŞ

ÖZELLİKLER

Raptor 50 Titan SE orjinal Raptor 50’ deki sevdiğimiz bütün özellikleri taşıyor. Artı olarak bu yeni helikopterde yeni yeni özelliklerin de olduğunu söyleyelim. Raptor 50 Titan SE yeniden tasarlanmış bir kafa sistemi kullanıyor. Eski kafayla bir takım özellikleri benzese de pallere +/- 15 derece açı verebiliyor. Diğer bir yenilik ise 3D uçuşun zorluğuna dayanacak metal bileşenler iceriyor olması. İncelediğimiz Raptor ayrıca Thunder Tiger Redline 53H motor, Alpha Zero governor, Redline High performance 3D modlu egzost ve TT karbon paller kullanıyor.

ANA GÖVDE

TASARIM: İki parçadan oluşan ana gövde dökme plastik ve bunlara rulman ve vida yuvaları ve güçlendirici destekler de dahil. Ana gövdede ayrıca motor montaj yuvası iniş takımı yuvası ve kuyruk montaj bölümü de akıllıca tasarlanmış.

CANOPY: Kanopi Titan 50 de yeni. Kalın bir fiberglas materyalden yapılmış ve jel gibi bir madde ile kaplanmış. Ayrıca çıkartmaları yapıştırılmış ve üzerlerine bir kat şeffaf vernik atılmış olarak geliyor. Gövdeye montajı ise 4 pim ve vidalarla yapılıyor. Ön camın parlak karbon fiber görüntüsü var.

SWASHPLATE: Swashplate standart komutlar için tasarlanmış. Aileron, elevator ve pitch ayrı kanallardalar ve birbirlerinden bağımsız olarak hareket ediyorlar. Bu ayara mekanik mixing diyorlar. Bellcranklar push pull linklerini pitch kollarına bağlayan tek bir linke dönüştürmek için kullanılıyor. Bu kol daha sonra swashplatei aşağı yukarı hareket ettirerek pal açısını ayarlıyor. Elevator servosu swashplatein her iki yanına bağlanan bir T konektöre bağlanıyor. Aileron servosu ise 2 yeni tasarım aluminyum bellcranka bağlanıyor. Bu bellcraklar hareketi swashın her iki tarafına iletiyor.

BİLEŞEN YERLEŞİMİ:

Servolar ayrı bir bölümde ön tarafa monte ediliyor. Aynı bölüme ayrıca alıcı, pil ve diğer önemli elektroniklerin montajı yapılıyor. Gyro ise ana şaftın hemen arkasındaki özel platformun üstüne geliyor. Kuyruk servosu ise karbon bir aparat ile kuyruğun gövdeye girdiği bölüme sabitleniyor.

YÜRÜYEN AKSAM

MOTOR:  Motor 4 standart vida ile aluminyum kasaya bağlanıyor. Kasa ve motor daha sonra gövdeye 6 vida ile monte ediliyor..

CLUTCH:  Clutch fanın üst yan kenarına monte ediliyor ve tek yönlü bir rulmanla beraber geliyor. Böylece motor çalışmaya başladığında starter şaftı boşa dönebiliyor. Dayanıklılık için Raptor 50 Titan SE de clutch desteği biraz daha kalınlaştırılmış.

 

ANA DİŞLİ:  Ana dişli Raptor’ da kuyruk kasnağının tam üstünde yer alıyor. Dişli gri plastikten yapılma ve motor dişlisine tam oturuyor.

OTOROTASYON DİŞLİSİ: Otorotasyon için her zamanki gibi tek yönlü rulman kullanılmış ve ana dişliye bağlı bir yuvaya oturtulmuş. Bu rulman montajlı geliyor ve maalesef sökülemiyor.

MODEL ÖZELLİKLERİ

Raptor 50 Titan SEBÜYÜKLERİMİZİN DEDİĞİ GİBİ “BÜYÜK “PALLERDEKİ EKSTRA AÇILAR RAPTOR 50 TITANIN PERFORMANSINI OLUMLU YÖNDE ETKİLEMİŞ”

KUYRUK ve BUM

PITCH KOLU: Raptor Titan SE aluminyum pitch kolu ile geliyor. Kol 2 rulman ve prinç bir bilezikle desteklenmiş. Kuyrukta ayrıca aluminyum pitch çatalı da mevcut. Bu çatal da plastik linkleri pal tutuculara bağlıyor. Plastik linkler çatala sabitlenmiş ve pal tutuculara vidalarla bağlı.

KUYRUK PAL TUTUCULARI: Kuyruk pal tutucuları plastik 2 parçadan oluşuyor ve içlerinde rulmanlar mevcut. Rulmanlar daha yumuşak bir kontrole olanak veriyor. Bu özel imalat rulmanlar açık rulmanlar gibi ve bilya yivleri açılı. Kuyruk palleri pal tutuculara bir vida ve somun yardımıyla monte ediliyor. Somun için bir yuva mevcut. bu yuva sayesinde sıkılık rahatlıkla ayarlanabiliyor.

Raptor 50 Titan SEKUYRUK KASASI: Kuyruk kasası plastikten yapılmış ve rulmanlar için yuvaları mevcut. bellcranka montaj için bir de plastik kol var kuyruk kasasında. Ayrıca kuyruk kasasının her iki yarısını birleştirip kayışın atmaması için bir adet kılavuz var.
ROTOR

Raptor 50 Titan SEKAFA BLOĞU: Başka bir gelişme de kafa bloğunda yapılmış. Kafa bloğu tamamen yeniden tasarlanmış ve artık Raptorun ürettiği gücün altından rahatlıkla kalkabiliyor. Kafa ana şafta bir değil iki vida ile monte edilmiş. TT ortadaki rulmanı iptal etmiş. Böylece feathering şaftı ortaya getirmiş. 2 anodize parça rulmanın yerini almış ve parçaların üstüne “SE” yazısı kazınmış.

BELL/HILLER KOLLARI: Plastik Bell/Hiller kolları flybara monte edilmiş. Kollar helikopteri daha fazla ya da daha az agresif yapmak için 2 opsiyon sunabiliyor. Yeni tasarım bu kollar helikopterin toplam 30 derece pal açısı almasını sağlıyor ve daha kontrollü cyclic hareketler yapmanıza olanak sağlıyor.

PHASING:  2 adet presli pim phasing i oluşturuyor. Pimler metal washout base in boşluksuz olarak kolayca kaymasını sağlıyor.

WASHOUT KOLLARI: Washout kolları plastik ve 2 hareket opsiyonu sunuyor. Linkler kollara 2 C-klips ile monte edilmiş. Her kolda ikişer rulman kullanılmış ve bu rulmanlar kollara 2 vida ile montajlanmış.

ANA PAL TUTUCULAR:  Kompozit plastik ana pal tutucular kafaya standart Raptordaki gibi feathering şaft ve bu şafta giren iki vida ile bağlanıyor. Pal tutucularda iki rulman ve bir açık rulman bulunuyor.

SWASHPLATE: Aluminyum swashplate diğer bir çok helikopterdekinden daha ince ve komple metalden imal edilmiş. Elevator kontrol kolu anti rotasyon fonksiyonunu gerçekleştiriyor.

KURULUM İPUÇLARI

KUTUYU AÇTIĞINIZDA

Raptor 50 Titan SE nin kutusunu açtığınızda pakedinde etiketleri yapıştırılmış pırıl pırıl bir kanopi sizi karşılıyor. Parça torbaları kanopiden ayrı bir bölümde tıpkı kuyruk bumunda olduğu gibi duruyor. Egzost ve motor da kendilerine ayrılan bölümlerde. Motor ve egsozt kendi orjinal kutularında. Aynen hobi magazasından alacağınız gibi. Thunder Tiger ayrıca bir “blade holder” da koymuş kutunun içine. Böylelikle helikopterinizi rahatlıka bir yerden bir yere taşıyabilirsiniz.

KILAVUZ ve MONTAJ

Raptor 50 Titan SE kurulumu standart Titan kurulumuna benziyor. Kullanım kılavuzundaki siyah beyaz bilgisayar çizimleri kurulum aşamalarını detaylı bir şekilde anlatıyor. Kurulumun her bülümü o bölüm için gerekli olan parçaların bulunduğu kutu numarası ile başlıyor ve o kutuda kurulumun o aşaması için gerekli her şey bulunuyor. Titan SE nin kurulumu clutch ve rulman yuvalarına 2 gövde parçasının montajı ile başlıyor. Benim montajım da diğer montajını yaptığım 50 büyüklüğündeki helikopterlerdeki gibi sorunsuz geçti. Thunder Tiger gövde yapısını iyi bir neden için değiştirmemiş. Gövde güçlü, montajı kolay ve piyasadaki en dayanıklı gövdelerden biri.

TESTLER

Yeni Raptor 50 Titanı değişik pallerle deneyerek hangisinin en iyi performans verdiğini bulmak istedim. Kit ile beraber gelen paller günlük uçuşlar için gayet güzel. Ama limitlerini de öğrenmek istedim.. Eski stil TT pallerin yanında Maverikk G5 Pro ve Rotor Tech 610 mm palleri de denedim. Sonuçta Rotor Tech paller Raptorda mükemmel performans sergilediler.

HOVER.Raptor 50 Titan SE diğer Raptor 50 ler gibi hover yapıyor. Yanlız bir farkı var. Pallerin aldığı yüksek açılar nedeniyle collective komutlarda biraz daha hassaslaşmış. Genel olarak Raptorumuz stabil ve yer efekti ve diğer efektlerden kesinlikle etkilenmiyor.

DÜZ UÇUŞ. Düz uçuşlar bu Raptorda diğerlerinden biraz daha farklı. Burun hızlı uçuşlarda ya yukarı ya da aşağı düşme eğiliminde. Yavaşlayınca helikopter daha stabil bir hale geldi. Bu olay flybardaki agresif oranlardan meydana geliyor olabilir.

CYCLIC ve PİTCH TEPKİLERİ. Hiç şüphe yok ki bu Raptor daha fazla cyclic açısı vermek için yapılmış. Roll ve flip oranları diğer Raptorlardan çok daha fazla. Thunder Tiger tarafından kullanılan keskin ve boşluksuz bu sistem bu Titanda kendini tamamen gösteriyor. Roll lar tam ekseninde ve hiç elevator komutu gerektirmiyor. Sert cyclic hareketler Redline 53 motor ile gayet başarılı. Hassas manevralarda cyclicler gayet başarılı tepkiler veriyor. Tam yerini bu- lunca cyclic kendini kilitliyor ve orada kalıyor.

COLLECTIVE PITCH. Ekstra açılar Raptor 50 Titanın performansını olumlu yönde değiştirmiş. Bu kadar fazla açı ile kullanmak size ilk başta biraz garip geliyor ama alıştıktan sonra uçurması çok zevkli. Ek açılar size ani yön değişikliklerini ve duruşları rahatlıkla yaptırıyorlar. Artık Raptor işin collective bölümünde tembelliğini atmış durumda. Redline motor seçtiğim pallerle gücünü gösterdi. Maksimum açılarda motor boğulma yaşamadı.

KUYRUK TEPKİSİ. Eski güvenilir kuyruk sisteminde bir değişiklik yok. Kuyruktaki fiber kuyruk gerginliğini saatlerce uçuştan sonra koruyabiliyor. Solid G gyro ince ayarları biraz zaman aldı ama ayarlardan sonra kuyruk piyasadaki diğer kaliteli helikopterler gibi görevini yerine getirdi.

OTOROTASYON. Ekstra açılar Raptorda otorotasyon son aşamasında işe yarıyor. Açılar yere yaklaştıkça helikopterin daha çok havada kalmasını sağlıyor. Otorotrasyon sistemi kusursuz çalışıyor ve motoru kapatma anı ve otorotasyona geçiş mükemmel bir şekilde gerçekleşiyor. Pallerdeki açı sportif otorotasyon yapmanıza bile olanak tanıyor.

UÇUŞ SONRASI İNCELEME. Saatlerce uçuştan sonra Raptor 50 yi incelediğimde o kadar zorlamaya ve tacize rağmen Raptor 50 Titan SE uçuşlardan sağ salim çıktı. Ball linkler bile ilk takıldıkları gibi yepyeni görünümündeydiler.

SONUÇ

Güvenli, eğlenceli ve üzerinde çalışması kolay, piyasadaki en güçlü kombinasyonla gelen bir helikopter arıyorsanız Raptor 50 Titan SE den başkasına bakmayın. Piyasadaki en hızlı helikopter olmasa bile en güvenlilerinden biri. Orjinal Titanlar ile saatlerce hiç bir mekanik sorun yaşamadan uçtuğuma göre bu yeni ve gelişmiş Raptor ile de bir sorun çıkacağını zannetmiyorum. Yeni özellikleriyle ve upgrade leriyle parasının hakkını veren bir helikopter.

© 2008-2011 www.rchelidergisi.com

Web Hosting by TotalChoice Hosting