HIROBO SRB QUARK

Yazan:  Bora Zengin

 

Hirobo SRB Quark Hirobo helikopterler genel olarak pahalı modellerdir. Kimi sadece isminden dolayı der kimi ise kaliteli olduğu için pahalı der. Tabi ki tek bir model ile markanın kalitesini ölçmemiz mümkün değil ancak az çok anlayabiliriz diye düşünüyorum. Aşağıda inceleyeceğimiz model ile ilgili bazı bilgiler sunacağım. İnceleyeceğimiz model 4 kanallı Hirobo’nun SRB Quark modelidir. Co-axial bir heli stabilliği ile CP bir heli ataklığı birleştirilmiş. Hem başlangıç modeli hem dış alanlarda(hafif rüzgarlı havalarda yani 3mph den az) keyifle vakit geçirebileceğiniz bir model. Modeli ister kumandalı (RTF), ister kumandasız alıp kendi kumandanızı kullanmanız mümkün.

 

ÖZELLİKLER

Hirobo SRB QuarkUzunluk: 350 mm

Yükseklik: 146mm

Genişlik: 72mm

Ana rotor çapı: 355 mm

Kuyruk rotor çapı: 106mm

Ağırlık: 170 gr

Coreless kuyruk motoru

Brushless ana motor

KUTUDAN ÇIKANLAR

Hirobo SRB Quarkİlk olarak RTF şeklinde satılan kutu içeriğini inceleyelim. Paketleme şekli çok başarılı duruyor. Heli ve diğer ekipmanların kargoda zarar görmemesi için bir çok detay düşünülmüş. Kutunun içinden; helikopterin pili, sarj aleti, blade balance aleti, uygun tornavida takımı, 4 adet yedek ana pal, 4 adet yedek kuyruk için pal, güzelce hazırlanmış kullanma klavuzu, canopy için 2 farklı renkte sticker ve kumandası çıkıyor.

BİLEŞENLER

Hirobo SRB QuarkHelikopterden sonra ilk dikkatinizi çeken ekipman pili ve şarz aleti olacaktır. Alışagelmişin dışında bir görünümü ve kullanım şekli var. İkisinde de kullanılan malzeme kalitesi oldukça iyi. Yaklaşık olarak 45 ila 60 dk arasında şarz oluyor ve 8 ila 10 dk kadar uçuyor. Ben pilin uzun ömürlü olması adına 8 dk civarı uçuruyorum.

Pil ve şarz aletinden sonra yedek paller dikkatinizi çekecektir. Kutu şeklinde satılıyorlar. Bir kutu içinde 4 çift ana pal bulunuyor ve yine başka bir kutu içinde 4 adet kuyruk için pal bulunuyor.

RTF şeklinde satılan kutu içeriğinden çıkan kumanda sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Kullanılan malzeme kalitesi tatminkar ama diğer ekipmanlara oranla daha zayıf. E-sky kumandalar ile aynı malzeme kalitesine sahip diyebilirim. Kötü yanı ise pil göstergesinin olmaması. Piliniz yeterli ise 1 adet yeşil ışık yanıyor. Piliniz bitmek üzere ise yeşiHirobo SRB Quarkl ışık sönüyor ve sadece kırmızı ışık yanıyor. Onun dışında kumanda size yeterli gelecektir.

Quark ı ilk elinize aldığınızda hissettiğiniz duygu kalite olacaktır. Kullanılan malzemesi ve aynı zamanda uçuş karakteri size bunu fazlasıyla yaşatıyor. Pili yerleştirmek için iniş takımlarına birleşik tırnaklı ve elastik bir sistem yapmışlar . Oldukça da kullanışlı bir sistem olmuş. İniş takımları oldukça elastik ve kırmak zor gözüküyor.

Hirobo SRB QuarkÜzerindeki 3-in-1 ise yine farklı bir dizayna sahip. Alt tarafta 2 adet düğmesi mevcut. Pili taktıktan sonra “power” düğmesine basıp helinin kumanda ile iletişimini gerçekleştiriyosunuz. Ancak henüz motor harekete geçmiyor. Bunun güzel yanı ise etraftan olası bir frekans etkilenmesinden dolayı heli kendi kendine hareket etmiyor. Daha sonra alıcının üstünde, kumanda ile arasında bir iletişim sorunu yoksa, bir kırmızı bir de yeşil ışık yanıyor. Daha sonra “start” düğmesine bastığınızda se kırmızı ışık sönüyor ve motorlar da devreye giriyor. Tabi bu işlemler 2-3 sn içinde tamamlanıyor. Artık uçurabilirsiniz. Hirobo SRB Quark

Heliyi ilk kaldırdığınızda fixed pitch bir heli nasıl bu kadar stabil olabilir diyorsunuz. Önceden Lama V4 kullandığım için coaxial helileri bilirim ve en az onlar kadar stabil duruyor. Kuyruk motoru ana gövdeye montajlanmış ve shaft aktarmalı olarak çalışıyor. Ayrıca ana rotor yapısı ile hemen dikkatinizi çekecektir. Genişçe bir denge çubuğu bulunuyor. Rotor yapısı sayesinde stabil bir uçuş sağlıyor. Sakin uçuşlar ile oda içinde turlara başlayabilirsiniz. Sakin uçuşlardan sıkıldınız mı artık? O zaman biraz agresif uçuşlar hızlı manevralar yapmaktan korkmayın. Çünkü Quark ta çok başarılı bir gyro var ve kuyruk kaçmasını neredeyse göremiyorsunuz. Heliden havada iken tam istediğiniz gibi tepkiler alabiliyorsunuz. Dışarıda ise hava hafif rüzgarlı bile olsa heliyi oldukça güzel kontrol edebiliyorsunuz. Herhangi bir upgade gerek kalmıyor. Zaten upgrade yapılacak bir kötü taraf göremiyorsunuz. Henüz pal dışında kırım başıma gelmedi umarım da gelmez çünkü yedek parçaları oldukça pahalı. Bunu bir dezavantaj olarak görebiliriz sanırım.

BAŞLANGIÇ İÇİN Mİ?

Hirobo SRB QuarkBaşlangıç için önerebilir miyiz?

1. Şık: Evet, hem de şiddetle önerebilirim. İlk olarak tehlikesiz bir model. Palleri köpükten yapılma ve çarpmalarda sadece pallere zarar verebiliyorsunuz. Durum böyle olunca masrafsız da bir model. Diğer parçalarına zarar vermek oldukça zor. Ayrıca oldukça stabil bir model bu yüzden de başlangıç için ideal.

2. Şık: Önermiyorum. Çünkü Quark ta olası kırımlarda hasar genel olarak sadece pallerin kırılması şeklinde oluyor. Durum böyle olunca da bir helikopteri ayarlama için gerekli temel bilgileri (swashplate ayarı- shaft değişimi- Dişli değişimi vs) öğrenecek pek bir şey kalmıyor. Şaka bir yana benimki tam ayarlı çıkmıştı tüm kutulardan aynı şekilde ayarlı çıkar demek yanlış olur sanıyorum. Genelde sadece yeni palleri balancelayıp uçmaya devam ediyorsunuz

SONUÇ

SRB Quark kaliteli, stabil, içerde ve dışarıda( rüzgar hafif olması koşulu ile yani 3mph den az) çok keyifli dakikalar geçirebileceğiniz bir model. Aynı zamanda başlangıç için ideal bir model. Bence modelin en büyük özelliği, bir kez aldığınız zaman bir daha vazgeçemiyorsunuz.

Kırımsız uçuşlar...

© 2008-2011 www.rchelidergisi.com

Web Hosting by TotalChoice Hosting