E-SKY LAMA V4 - XTREME

Yazan: T. Cenk SARIUÇAK

 

Lama V4

 Esky firmasının fikrimce en başarılı olduğu alan çift rotorlu helikopterler. Çift rotorluların içinde de he en popüler olanı Lama V4 modeli. Helikopter hobisine yeni başlayan pilotlara ilk önerdiğimiz helikopterdir Lama V4. Bir iki ufak tefek ayardan sonra havada bıraktığınız yerde duran ve söz dinleyen helikopterler arasındadır. Tabi Esky firmasının ürettiği bir çok helikopter gibi mükemmel değildir. Xtreme firması bunun farkında olduğu için Lama V4 için neredeyse bütün parçalarının alternatiflerini piyasaya sürmüş. Bu yazımda www.miracle-mart.com ‘ dan aldığım Lama V4 ve Xtreme parçalarını inceleyeceğim.

 

ÖZELLİKLER

Lama V4Rotor çapı 340 mm

Uzunluk: 408mm

Ağırlık: Yaklaşık 230g

Motor: 180 motor x2

Kumanda: 4 kanal ppm

KIT/ARF/RTF: RTF

Servo: ağırlık: 7.5 g; tork:1.0 kg/cm; hız:0.1 s/60°

Alıcı: 4 in 1 alıcı (gyro. mixer, ESC, receiver)

Pil: 7.4v, 800mAh Li-Po pil

KUTUDAN ÇIKANLAR

Lama V4

- RTF Lama V4 helikopter

- 7.4v, 800mAh Li-Po pil

- 2.4 GHz 4 kanal uzaktan kumanda

- Esky 0.6A sarj cihazı ve adaptör

- Yedek bir set pal (alt ve üst)

- Kumanda için 8 adet kalem pil

- Simülatör CD si
- Kumanda için simulator kablosu

- Kullanma kılavuzu

XTREME PARÇALAR

Xtreme Lama V4- Beyaz sert paller

- Metal pal tutucular

- Işıklı flybar

- Metal swashplate

- Karbon ana gövde

- İniş Takımları

Xtreme Lama V4- Karbon kuyruk

- Kanopi

- 180 SE motorlar

- 800 mAh pil

 

 

Xtreme Lama V4

Bu hobinin içinde olan bir çok arkadaşımız Lama V4 adını duymuşlardır. Stabilitesi, kolay uçurulabilirliğiyle ve çok az ayar gerektirdiği için yeni başlayanların tercih sebebi olmuştur çoğu kez. Bu kadar artının yanında bir süre uçurduktan sonra bir takım sorunlar kendini göstermeye başlar yavaş yavaş. Bulardan başlıcaları motorların ömrünün kısa sürede bitmesi, Pallerin zayıflığı ve ufak çarpmalarda ve düşüşlerde kırılması, iniş takımlarının sert inişlerde kırılmasıdır..

Xtreme firması helikopter üretmemesine rağmen piyasadaki helikopterler için bir çok kaliteli ve sorunları giderici yedek parça üretiyor. Lama V4 ün de bu zayıf noktalarını keşfederek bunları iyileştirecek parçaları da üretmiş.

Şimdi bu parçaları sırasıyla inceleyelim.

 

Xtreme paller:

Orjinalleriyle değiştirilmesi gerekenler arasında başı çekiyor. Çok daha sert ve kalın kesitli. Çarpmalara karşı çok daha dayanıklı.

 

Xtreme Lama V4Metal pal tutucular:

Çok gerekli bir parça değil ama bir nebze de olsa pallerin esnemesini azaltıyor.

 

Işıklı flybar:

Gece uçuşları gerçekten muhteşem oluyor. Renkler karanlık gökyüzünde biribirine karışınca harika görüntüler ortaya çıkıyor. Işıklı flybar da buna benzer. Flybar paddle larının içinde mavi ledler var ve bu ledler flybar dönmeye başlayınca yanıyor. İç mekanda biraz karanlık bir ortamda hoş bir görüntü ortaya çıkıyor. Tamamen görsel amaçlı bir parça.

Xtreme Lama V4

 

Metal swashplate:

İkinci değiştirilecekler listesine girebilecek bir parça. Orjinal plastik swashplate biraz kalitesiz olduğu için zamanla linklerin bağlandığı toplar aşınarak boşluk oluşturabiliyor.

 

 

Karbon Ana Gövde:

Çok gerekli olmayan bir parça. Ama karbon alaşımın verdiği sağlamlık göz ardı edilmemeli.

 

Xtreme Lama V4İniş Takımları ve Karbon Kuyruk:

Bu iki parçayı beraber almak gerekiyor. Biri olmadan diğerini monte edemiyorsunuz. İniş takımları ilk dokunduğunuzda orjinal ayaklardan daha yumuşak gelebilir. Yumuşaklığı esnek olmasını sağlıyor ve sert bir iniş ya da kırımdan sağlam olarak çıkmasını sağlıyor. Karbon kuyruk ise daha biraz görüntü amaçlı olmakla beraber orjinal plastik kuyruktan çok daha sağlam ayrıca kuyrukta bir adet süs pervanesi de var. Bu iki parça hem helikopterinizin görünüşünü tam anlamıyla değiştiriyor hem de helikopterinizi kırımlara karşı çok daha sağlam bir hale getiriyor.

 

Kanopi:

Xtreme Lama V4İniş takımları ve karbon kuyrukla beraber tamamlayıcı bir aksesuar. Orjinal kanopiyi takınca görüntü açısından bir gariplik söz konusu oluyor. Bu kanopi ile Lama V4 6 kanallı helikopterlere benziyor.

 

180SE Motorlar:

Ana pallerle beraber değiştirilmesi gereken parçaların başında geliyor. Xtreme motorlar orjinal motorlara göre çok daha güçlü, uzun ömürlü ve daha az pil tüketiyor. Ayırca motorun bitmesi durumunda içindeki karbon denilen parçayı değiştirerek ömrünü ikiye katlayabiliyorsunuz. Lama V4 Xtreme motorlarlar bambaşka bir helikopter haline geliyor.

 

Xtreme Lama V4

Xtreme 7.4V, 800 mAh Li-Po Pil:

Orjinal pile oranla daha uzun uçuş süresi sağlıyor. Daha az ısınıyor ve daha uzun ömürlü bir pil. İkinici pil olarak kesinlikle tavsiye edilebilir.

UÇUŞ

Bütün bu parçaları Lama V4’ e monte etmek çok zor değil. İlk defa montaj yapacaksanız yavaş yavaş ilerlemek, Xtreme parçalarla beraber gelen kullanım kılavuzunu takip etmek ve helikopterinizi sökerken bolca fotoğraf çekmek ve takıldığınız yerde bu fotoğraflardan yardım almak işinizi kolaylaştıracaktır. Montaj aşaması ve yaptığım ilk ayarlardan sonraki ilk uçuşta Xtreme’ in yukarıda anlattığım parçaları işlerini gayet güzel yaptılar. Orjinal Lama V4 e oranla çok daha seri ve tepkili bir helikopter ortaya çıktı. Deneme amaçlı bir kaç sert iniş yaptım ve bir yerlere çarptım ama ne Xtreme paller zarar gördü, ne iniş takımları ne de herhangibir parça. Bu yazıyı hazırladığım anda ise Xtreme firması Ana şaft parçasını da piyasaya çıkardı. Eminim ki bu kadar kaliteli parçalardan sonra ana şaft da orjinal şafta göre çok daha sağlam olacaktır.

SONUÇ

Lama V4, Xtreme upgradeler ile bambaşka bir helikoptere dönüşüyor. Hem kullanımı daha keyifli hale geliyor hem de kırımlardan doğan hasarlarınız azalıyor. İlk başta Xtreme parçalara yaptığınız yatırım uzun solukta sizi karlı çıkarıyor. Xtreme parçaların tek çözemediği sorun ise hala rüzgarlı havalarda dışarıda kullanamamanız. Bu da helikopterin boyundan ve ağırlığından kaynaklanan bir sorun

 

Kırımsız uçuşlar...

© 2008-2011 www.rchelidergisi.com

Web Hosting by TotalChoice Hosting