E-SKY HONEY BEE KING 2

Yazan: T. Cenk SARIUÇAK

 

Honey Bee King 2

İlk RC helikopterim, ilk göz ağrım Honey Bee King 2 hakkında bir yazı yazmaya sonunda zaman ayırabildim. Gerçi biraz geç oldu Honey Bee King 3 piyasaya çıktı ama King 2 özellikle fiyatı ve CCPM olma özelliğiyle hala popülerliğini koruyor....

 

ÖZELLİKLER

Honey Bee King 2Uzunluk: 535 mm

Yükseklik: 225 mm

Rotor Çapı: 600 mm

Kuyruk Rotor Çapı: 130 mm

Motor dişlisi: 9T

Ana Dişli: 140T

Dişli oranı: 9/140

Ağırlık: 470 gr. (100 mAh 11.1 V Li-Po pil ile)

BAŞLARKEN

King 2RTF (uçuşa hazır) olarak elime ulaşan King 2’ nin kutusundan helikopterin kendisi, 6 kanal Esky kumanda, 1000mAh 11.1V Esky marka Li-Po pil, şarz cihazı, kumanda için 8 adet kalem pil, şarz cihazını 12V güç kaynağına takmak için kablo ve tabii ki kullanma kılavuzu çıktı. RTF yazdığına kanmamak gerek. Şu ana kadar RTF yazıp ta kutudan tam ayarlı çıkan bir CCPM heli görmedim. Doğal olarak King 2 de bunlara dahil. Aslında King 2’ yi uçurmadan hatta pile takmadan önce mutlaka yapılması gereken bir “parça değişikliği” var. O da fırçasız motor ve ESC. RTF King 2 alacaksanız mutlaka ve mutlaka bir adet fırçasız motor ve ESC sipariş edin. Nedenine gelince üzerinde gelen fırçalı motor maalesef en fazla 20 uçuş sonrasında yanıyor. Tahminim Esky firmasının King 2’ yi ucuz satmasının nedenlerinden biri de bu ucuz ve kalitesiz fırçalı motorla beraber gelmesi. Fırçasız motor vr ESC yi taktıktan sonra ilk ayarları yapmanız gerekli. Yok yapmadan uçururum diyorsanız çok dengesiz bir heli ile karşılaşabilir ve kırım yaşayabilirsiniz.

BİLEŞENLER

King 2Cyclic Servolar: 3 adet Esky 7.5g dijital servo

Kuyruk Servosu: Esky 7.5g dijital servo

Gyro: Esky rate gyro

Motor: Fırçalı motor

ESC: Fırçalı motor için ESC

Alıcı: Esky 6 kanal alıcı

Kumanda: Esky 6 kanal kumanda

Kısaca hepsi orta-vasat kalitede elektronikler ama bu sizi yanıltmasın, yeni başlıyorsanız -motor hariç- sizi bayağı idare edeceklerdir.

 

UÇUŞ

King 2

Tüm ayarları yaptıktan sonra ilk uçuş gayet heyecan vericiydi. Heyecan verici derken King 2’ den biraz daha büyük 450 sınıfı helilerle karşılaştırldığında fazlasıyla agresif ve kumanda hareketlerine çok hassas bir heli. Kısacası yerinde durmak istemiyor, yaramaz köpek yavrusu gibi sağa sola gitmek istiyor. Tabi bunu dizginlemek için sürekli kumandadan cyclic komutlar vermek gerekiyor. Kumandanın ayarları çok kısıtlı olduğu için swash mix ya da dual rate/expo gibi ayarlar yapamıyorsunuz.

 

Üzerinde gelen rate gyro da rudder parmağınıza biraz egzersiz yaptıracaktır. Buna da hazırlıklı olun. Keza gyronun kuyruk tutuşu vasatın altında. Fırçasız motoru taktıktan sonra normal uçuşlar bile adrenalin düzeyinizi artırmaya yetecektir. Bu kadar agresif ve tezcanlı bir helikopter ayarları isteyerek yapmadığınız sürece az bulunur. 3D uçuş orjinal kumandasıyla olanaksıza yakın gibi gözüküyor. Ama tabi yapılamaz değil. Kumandanın zerinde Idle up düğmesi var. ama ayarıyla oynayamıyorsunuz. Fabrika çıkışı sabit yapılmış. Düzgün programlanabilir bir kumanda ve düzgün bir gyro ile 3D uçuş yapmak mümkün.

UPGRADE SEÇENEKLERİ

King 2

Upgrade yapmaya gayet uygun bir yapısı var. Barebone kit olarak elektroniksiz olarak satışı yapılıyor. Barebone kiti alarak istediğiniz ekipmanla donatabilirsiniz King 2’ yi. Upgrade leri sadece elektronikle bitmiyor tabii ki: Metal kafa ve kuyruk aksamı, katbon fiber gövde, kayış ve kasnak aksamı. Bu parçalar ın çoğu orjinal Esky firmasından satışa sunuldugu gibi Xtreme firmasının da kaliteli King 2 upgradeleri mevcut.

 

Bu upgradelerin hangisi gerekli hangisi sadece gösteriş için?

İlk başta mutlaka ve mutlaka yapılması gereken fırçasız motor ve ESC değişimi olmalı. Orjinal fırçalı motoru sizi en fazla 15-20 uçuştan sonra bırakacaktır. Bundan sonraki upgrade ler ise yeni başlayanlar için gereksiz. Diğer aksamlar yeni başlayanları öğrenene kadar rahatlıkla idare edecektir. Acemilik dönemini atlattıktan sonra Bir gyro, kuyruk servosu ve kumanda/alıcı seti değişimine gidilebilir. Bu ekipmanları alırken sadece King 2 değil gelecekteki RC helilerinizi de düşünmelisiniz. Çünkü bu parçalar King 2 nizden daha pahalıya gelecektir. O yüzden almadan önce iyi bir araştırma yapıp öyle alım yapılmalıdır.

Metal kafa ve kuyruk aksamı bana göre oldukça gereksiz. Helikopteri daha güzel gösterdiği doğru ancak harcanan parayı hak ettiğini düşünmüyorum. Ayrıca kırım anında oluşacak maddi hasar da plastik parçaların 2-3 katına maloluyor. Karbon fiber gövde düşünülebilir. Özellikle motor bağlantı noktaları plastik gövdeden daha güçlü oluyor.

 

Bir konuya daha değinmek istiyorum. Xtreme firmasının ürettiği paller ve kasnak-kayış sistemi. Paller plastikten yapılmış. Tavsiye etmiyorum. Birincisi pal tutuculara bağlandığı bölgeden kırlabiliyor. Bir üretim hatası var deniyor pallerde. İkincisi ise çok fazla ses çıkartıyor. Kasnak ve kayış sistemine gelince kaç kere değiştirdim ama bir fark göremedim. Tekrar orjinal kayış sistemine geri döndüm. Bunu da tavsiye etmiyorum.

 

Son olarak önemli bir konuya değinmek istiyorum. Upgrade yaparken unutmamanız gereken önemli bir nokta var. Özellikle yeni başlayanlar “ne kadar çok upgrade yaparsam o kadar iyi uçar” felsefesiyle hareket edip ilk başlarda ne kadar upgrade varsa alıyor ve hala “iyi uçmadığını” görünce hayal kırıklığına uğruyorlar. Şunu belirteyim helikopteri düzgün uçuran parçalar değil pilottur. Dünyanın en stabil, en iyi ayarlı, en “upgradeli” RC helikopteri bile olsa pilot iyi olmadıktan sonra o helikopter uçmaz. O yüzden yeni başlayan arkadaşlarımıza tavsiyem ilk başlarda gerekli motor-ESC değişimi yaptıktan sonra en azından basit uçuş formatlarını öğrenene kadar upgrade konusunu kapatmaları.

SONUÇ

Honey Bee King 2 kesinlikle yeni başlayanların helikopteri değil. Ama “aşık oldum, alacağım diyorsanız” çok ama çok sabırlı olmanız ve bir sürü araştırma yapmanız gerekecek. Kullanımı diğer CCPM helilerle karşılaştırıldığında agresifliği ve tepkileriyle ön plana çıkan kullanımı zor bir RC helikopter. Ama şu da var ki Honey Bee King 2 yi her yönüyle uçurmayı başarabilirseniz sırtınız yere gelmez, diğer RC helileri rahatlıkla uçurabilirsiniz.

 

Kırımsız uçuşlar...

© 2008-2011 www.rchelidergisi.com

Web Hosting by TotalChoice Hosting