E-SKY HONEY BEE FP2 ve XTREME UPGRADE LER

Yazan: T. Cenk SARIUÇAK

 

Honey Bee FP2

Kimse mükemmel değildir. Bu her yerde olduğu gibi RC helikopter dünyasında da aynen geçerlidir. Esky firması bir çok helikopter tasarımına imza atmış bulunuyor. Bunlardan bir kısmı gerçekten kendini ispatlamışken bazıları RC Helikopter pilotlarına gerçekten zor anlar yaşatıyorlar. Farklı firmalar bu sorunları gidermek için “upgrade” parçalar üretip piyasaya sürüyorlar.

Bu bölümde www.miracle-mart.com dan edindiğim kuyruk motorlu Esky Honey Bee FP2 ve Xtreme firmasının bu helikopter için ürettiği upgrade parçaları inceleyeceğim.

 
KUTUDAN ÇIKANLAR

-Honey Bee Helikopter

-2.4 Ghz Kumanda

-8.4V-650mAh Ni-MH pil

-Şarj Cihazı Kumanda için 8 adet kalem pil

-Simülatör CD si

-Simülatör kablosu

-Çift taraflı bant, kablo bağı

-Kullanım kılavuzu

 

ÖZELLİKLER

• Ana Rotor Çapı : 520mm

• Ağırlık: 290g

• Uzunluk: 510mm

• Motor: 370 motor

• Kumanda: Standart 4 kanal 2.4 GHz

• 4-in-1 Controller

• Servo: 7.5g; tork:1.0kg/cm; Hız:0.1s/60

• Pil: 8.4V-650mAh Ni-MH

XTREME PARÇALAR

 

 

 

 

 

 

Metal Fly-Bar control

Metal Swashplate Composite Blade Grip

Fiber plate and inner hub

Modified 380X Brushed Motor

Metal Central Hub Battery & Receiver Mount

İLK UÇUŞ

Honey Bee FP 2

Gerekli ayarları yaptıktan sonra ilk uçuşunda Honey Bee beni biraz hayal kırıklığına uğrattı. Dengesiz ve bazen nereye gideceğini kestiremediğim bir heliyle karşılaştım. Stabil bir hover yapana kadar 5-6 uçuş yaptım. Sürekli kumandadan bazen az bazen çok cyclic komutlar vermek zorunda kalıyor insan. Düz uçuşlar o kadar sorun olmamakla beraber her- hangi bir hareketten hovera geri dönüş gayet başarısız sonuçlar verdi. Yazımın başında da belirttiğim gibi kimse kusursuz değildir. Bu zaman zaman ne yapacağı belli olmayan helinin düzgün uçması için ne yapabilirim diye kara kara düşünürken miracle-mart.com web sitesinde Xtreme marka upgrade parçalar gözüme çarptı. Parçalar resimlerinde kaliteli görünüyorlardı ve bu zıpırı dizginlemek aşkına Xtreme upgrade parçalarını denemeye karar verdim. Parçalar elime ulaştığında resimlerdeki kaliteli görüntünün yanlış olmadığını anladım. Beklemediğim kadar güzel ve üzerinde çalışılmış parçalar. Bir hevesle hemen orjinal parçaları sökmeye giriştim. Heliyi iyice parçalarına ayırdıktan sonra Xtreme parçaları yavaş yavaş monte etmeye başladım. Parçaların hepsi kurulum kılavuzuyla beraber geldiği için kurulum aşaması kolay geçiyor ve yerine kondukları orjinal parçalarla tamamen uyumlu. Yani uydu uymadı, bu buraya uzun geldi, vida kısa geldi gibi sorunlar yaşamıyorsunuz.

 

Honey Bee FP 2Honey Bee FP 2Honey Bee FP 2Honey Bee FP 2

 

Honey Bee FP 2

Xtreme Upgradelerden Sonraki İlk Uçuş:

Kafamdaki soru işaretleriyle pili taktım ve ilk hovera kalktım. İlk saniyelerde bütün soru işaretleri kafamdan uçtu gitti. Çok açık ve net olarak çok daha fazla stabil bir helikopter vardı havada. Sanki başka bir helikopter uçuruyor gibiydim. Düz uçuşlar gayet başarılı. Uçuştan hover a geçiş gayet düzgün. Kısacası Xtreme firması Honey Bee FP nin sorunlarını gayet güzel yorumlamış ve tam yerinde parçalar üreterek sorunlarına çareler bulmayı başarmış.

SONUÇ

Honey Bee FP2’ yi yeni başlayanlara kesinlikle önermiyorum. Ama çift rotorlu bir helikopterden sonra kontrol edilebilecek bir helikopter. Xtreme upgradeler olmaksızın da uçuyor ama hareketlerine alışması kontrolün heliden size geçmesi biraz uzun sürüyor. Xtreme upgradeler gerçekten işe yarıyor. Bariz bir stabilite sağlıyor ve uçuştan aldığınız keyfi artırıyor. Tabi bir de madalyonun öbür yüzü var. Xtreme parçalarla beraber Honey Bee FP2’ nin fiyatı bayağı artıyor. Xtreme up- grade maliyetini yüklenmek tamamen size kalmış.Sizi resimlerle başbaşa bırakıyorum.

Kırımsız uçuşlar...

© 2008-2011 www.rchelidergisi.com

Web Hosting by TotalChoice Hosting