KYOSHO CALIBER 700

Yazan: Ryan Kephart (RC Heli Magazine)

Tercüme: T. Cenk SARIUÇAK

 

Kyosho Caliber 700Kyosho güvenilir 30 büyüklüğünde nitro helikopteri aldı ve doğa dostu yakıt kullanan elektriktli bir helikoptere çevirdi. Yeni ürünün adını ise Caliber 700 koydu. Bu helikopter daha önce piyasaya sürülmüş diğer Caliber’ lerin en popüler tasarımlarını almış ve kendine uygulamış durumda. Bu helikopter tasarlanırken yeni başlayanlar göz önünde bulundurulmuş ama biraz ayar ve güçlü bir motor seçimiyle ileri düzey 3D manevralar için de kullanılabiliyor.

 
İLK BİLGİLER

BÜYÜKLÜK: 30

 

GÜÇ: ELEKTRİK

 

TİP: GÖVDE ve KUYRUK

 

KURULUM: KİT

ÖZELLİKLER

Caliber 700 Caliber 6’ nın özelliklerine sahip ama Caliber 4’ ün gövde tasarımı ve kuyrugu kullanılarak elektrikli bir modele dönüştürülmüş. Kitin pil ve motor yuvası gibi bir takım parçaları Caliber 4’ ten farklılık gösterse de diğer parçaları aynı. Caliber 700 kuyruk kontrolü de dahil pull-push sistemi kullanmakta. Pil olarak ise üzerinde 2 adet seri olarak bağlı 4000 mAh 3S Li-Po pil takılı. Şimdi Caliber 700 ü yakından inceleyip perforrmansının nasıl olduğuna bir bakalım..

ANA GÖVDE

TASARIM: Gövde parçaları tek tek tek parçalardan oluşuyor ve üzerinde rulmanları takılı olarak geliyor. Alıcı parçası ise ayrı olarak geliyor ve ön tarafa monte ediliyor.

CANOPY: Canopy standart ince plastikten yapılmış. Kyosho kalitesini canopynin gövdeye bağlantısıyla konuşturmuş. 4 adet bağlantı noktasından gövdeye bağlanan canopy bir düğme ile yerine kitleniyor ve açılıyor. Bu sayede canopyi hızlı bir şekilde takıp çıkartabiliyorsunuz.

SWASHPLATE: 120 derece swashplate bir takım kollarla kontrol ediliyor. Bu kollar da servolara linklerle bağlanıyor. Kolların hepsinde rulmanlar var ve hareketleri servolardan swashplate e yumuşakça iletiyor. Kollar plastikten yapılmış.

BİLEŞEN YERLEŞİMİ: Bütün cyclic servolar akıllı bir şekilde ön tarafa, alıcı bölümünün üstündeki platforma yerleştirilmiş. Servo platformu ana gövdeye altı adet vida ile bağlanmış. Alıcı, ESC ve gyro da bu platfroma monte ediliyor. Kuyruk servosu ise iki adet ayakla kuyruk bumuna takılı durumda. Piller ise her biri ayrı ayrı iki tarafa ana şaftın hemen arkasına monte ediliyor. Motor aluminyum motor parçasına takılıyor bu parça da daha sonra 2 G-10 parça ile ana gövdeye yerleşiyor.

DİŞLİLER

MOTOR BİRLEŞİMİ: Motor aluminyum bir bloğa bağlanır. Bu blok da iki adet G-10 arasına girer. G-10 daki vida yuvaları biraz geniş yapılmıştır. Bu yuvalar sayesinde ana kayışın gerginliğini ayarlayabiliyorsunuz.

Kyosho Caliber 700PİNYON: Aluminyum pinyon, pinyondan çok kasnak vazifesini görür. Kayış üst ve alt tarafında iki çıkıntı sayesinde pinyondan çıkmaz. Pinyon da iki vida ile motor şaftına bağlanır.

ANA DİŞLİ: İkinci bir dişli hem ana dişliyi hem de kuyruk dişlisini hareket ettirir. İkinci dişlideki kasnak pinyondan gelen kayış ile döndürülür.

OTOROTASYON DİŞLİSİ: İkinci dişlide tek yönlü rulman vardır. Bu rulman sayesinde kuyruk dişlisi otorotasyonda dönüşünü devam ettirir.

MODEL ÖZELLİKLERİ

Kyosho Caliber 700BÜYÜKLERİMİZİN DEDİĞİ GİBİ “BÜYÜK HER ZAMAN İYİDİR”. BU DEYİŞ CALIBER 700 İÇİN DE GEÇERLİ. BÜYÜKLÜĞÜ SAYESİNDE 450 BÜYÜKLÜĞÜNDE BİR HELİKOPTERLE KARŞILAŞTIRDIĞINIZDA DAHA STABİL VE UZAKTAN GÖREBİLİYORSUNUZ.

KUYRUK ve BUM

Kyosho Caliber 700KUYRUK AKSAMI: Siyah kuyruk kayışı bumdan geçerek kuyrukta plastik kasnağa bağlanır. Kuyruk aksamı plastikten yapılmadır ve fabrikada montaj rulmanları vardır

KUYRUK PAL TUTUCULARI: Kuyruk pal tutucuları iki farklı kalıp olarak plastikten üretilmiş ve yapıştırılmıştır. Pal tutucularda iki adet rulman bulunur. Kuyruk şaftı bu rulmanların içinden geçerek pal tutucularına bağlanır. Kuyruk palleri de pal tutucularına cıvata ve somunla bağlanırlar.

KUYRUK KONTROL MEKANİZMASI: Kuyruk rotor açısı rulman vasıtasıyla bellcranka bağlanan push-pull sistemiyle kontrol edilir. Dual pitch kolları kuyruk hareket çubuğuna alttan ve üstten bağlanıyor.

 

BUM: Siyah aluminyum bum 20 mm çapında ve 610 mm uzunluğunda.

ROTOR

KAFA BLOĞU: Kafa bloğu hafif olması açısından aluminyumdan yapılmış. Tek parça olan kafa bloğu tek bir vida ile ana şafta sabitleniyor. Feathering şaft iki lastik damper içinden geçip pal tutuculara bağlanıyor ve her ucundan birer vida ile sabitleniyor.

Kyosho Caliber 700BELL/HILLER KOLLARI: Plastik Bell/Hiller kolları flybara bağlanıyor ve dual ball bearing ile destekleniyor. Kolların iki ayrı bağlantı alternatifi var

Kyosho Caliber 700PHASING: Phasing, bağımsız phasing bileziği tarafından gerçekleşiyor. Bu bilezikte phasing ayaklarının geçmesi için 2 adet kanal bulunmakta. Phasing ayakları washout base e preslenmiş durumda. Biraz boşluk var burada ama gözardı edilecek kadar az.

WASHOUT KOLLARI: Plastik washout kolları 2 vida ile plastik parçaya oturuyor. Kollarda dual rulmanlar var ve linkler kollara vidalanmış durumda

 

ANA PAL TUTUCULAR: Plastik pal tutucular içlerine yerleştirilen metal somunlarla desteklenmiş. Tutucular iki rulman arasına sıkıştırılmış açık birer rulman taşımakta.

 

SWASHPLATE: Komple aluminyum olan swashplate CCPM kullanımı için 2 değişik alternatif sunuyor. Swashplate i ya 120° CCPM ya da 90° CCPM olarak kullanabiliyorsunuz. Antirotasyon swashplatein arkasına yerleştirilmiş ve antirotasyon aparatına giren pin yardımıyla sağlanıyor. Aparat gövdeye iki vida ile bağlanıyor.

KURULUM İPUÇLARI

KUTUYU AÇTIĞINIZDA

Caliber 700 güzel tasarlanmış bir kutu içinde geliyor. Kutunu üstünde 700’ ün bazı özellikleri yazılmış durumda. Kutuyu açtığınızda kullanım kılavuzunu ve çıkartmaları göreceksiniz. Parçalar numaralı poşetlerin içine yerleştirilmiş ve montaj sırasında size yardımcı oluyor.

 

KILAVUZ ve MONTAJ

Kılavuz hem İngilizce hem de Japonca basılmış. Sayfaları detaylı çizimlerle dolu ve kullanılan tüm vida ve somunların ölçüsü tek tek yazılmış. Dikkat etmeniz gereken yerlerin altı çizilmiş. Kurulum yaptığım diğer montajlar gibi sorunsuz geçti. Dah önceden yaptığım bir çok Caliber montajından sonra kılavuzda bir tek şeyi değiştirmeye itti beni. Kılavuz bumu sabitlemek için ucu sivri vida kullanın diyor. Vida işe yarıyor gibi görünse de zamanla bu tip vida kırılıyor ve çıkartması neredeyse imkansız hale geliyor. Benim tavsiyem vidanın girdiği deliğin 33 mm dışına başka bir delik delmek ve 3mm alyan kafalı bir vida kullanmanız. böylece vidanız hem daha güçlü tutacaktır hem de gerektiğinde çıkarması kolay olacaktır.

TESTLER

Caliber 700 ü test ederken başlangıç seviyesindeki bir pilotun ilk büyük helikopteri için alabileceği parçaları seçtik. Yeni Hacker A40-10L fırçasız motor hafif 3D manevralar için yeterince güç sağladı. Kuyruğu tutması için GY401 i seçtik ama daha yüksek performanslı bir gyro kuyruk performansını artırmak için kullanılabilir.

 

HOVER.Caliber 700 ile hover gayet stabil. Genelde büyük helikopterler bu testten başarıyla geçiyorlar. Elektrikli kitin ekstra ağırlığı ve Caliber 700’ ün akıllıca yerleştirilmiş pilleri sayesinde stabil bir helikopter ortaya çıkmış. Düşük ağırlık merkezi ve ağırlıkların iki yana eşit dağılımı sayesinde çok kolay hover yapan 30 büyüklüğünde helikopter ortaya çıkmış.

 

DÜZ UÇUŞ. Düz uçuşta Caliber beklediğim gibi gayet yumuşaktı. Havada hiç bir şekilde sağa,sola kaymadan ya da güç kaybı yaşamadan sakince süzüldü. Bu helikopter bu güç ile çok hızlı bir helikopter değil ama yeni başlayan ve temel uçuşları öğtrenen biri için ideal.

 

CYCLIC TEPKİLER. Caliber 700’ ü hem hızlı hem de yavaş cyclic oranlarında denedim. Böylece hem yeni başlayanlar için hem de yumuşak 3D manevraları için nasıl olduğunu test ettim. Düşük cyclicte gerçekten hata payını affedecek tepkileri olduğunu gördüm. Nasıl düzeltme yapılacağını ve stabil bir hover a nasıl ulaşacağımı anlamama yarayan zamanı bana verdi. Hassas oranlara geçtiğimde ise helikopterin tepkileri yumuşak 3D manevralarını rahatlıkla yapabileceğim hassasiyeti bana sağladı. Bu ayarlarda throttle ayarım Idle up 2 de %100 idi.

 

COLLECTIVE PITCH. Caliber’ de geniş bir collective aralığı var. 22 dereceye kadar çıkan pal açıları ve yeni başlayanlar için daha düşük açılara kadar size uygun olan seçimi yapabiliyorsunuz. Biz testlerimizde ikisinin ortasında bir yer olan 20 dereceyi seçtik. Bu açı aralığında Caliber collective komutlara çok rahat ve hassas cevap verdi. İstediğimiz yükseklikte helikopteri tutmak çok kolay oldu. Hacker A40-10L motor biraz zayıf kaldı agresif collective komutlarda ama test ettiğimiz konfigurasyon yeni başlayanlar olduğu için bu güç eksikliğini gözardı edebiliriz.

 

KUYRUK TEPKİSİ. Kuyruk kontrolü de gayet stabildi. Yüksek kafa hızında GY401 geri uçuşlarda gayet güzel kuyruğu tuttu. Düşük kafa hızlarında ise kuyruk biraz sağa sola kaçtı tam yerinde durmadı. Kafa hızını normal mode da biraz artırınca kuyruk biraz daha stabil hale geldi.Kuyruk hareketleri ise çok hassas ve nereye götürmek istiyorsanız oraya gayet güzel gidiyor. Kyosho kuyrukta kullandığı push-pull sistemini gayet iyi oturtmuş. Sistem hakkını veriyor kuyruğa.

 

OTOROTASYON. Helikopterin dişli takımı otorotasyonu gayet güzel başarıyor. Otorotasyonda kuyruk da döndüğünden yere inerken gerekli düzeltmeleri rahatlıkla yapabiliyorsunuz.

 

UÇUŞ SONRASI İNCELEME. Bir kaç saat uçuş süresinden sonra Caliber 700 dayanıklılığını ispat etti. Parçalar hala yeni görünümündeydiler. Aşınan ya da gevşemiş hiç bir parçaya rastlamadık. Kyosho bu helikopter için doğru malzemeyi seçmeyi başarmış.

SONUÇ

Hacker 10L motorlu Caliber 700 ü uçurduktan sonra yüksek performanslı parçalar ile nasıl bir başarı göstereceğini merak ediyordum. Bir arkadaşım Hacker A40-8L motorlu Caliberini uçurmama izin vermişti. Bu ekipman ile helikopterin performansı gayet güzeldi ve hızlı bir takım manevraları yapmama olanak sağladı. Caliber 700 sıkı 3D için ideal bir helikopter olmayabilir ama genel olarak yeni ve orta seviye pilotlar için iyi performanslı ve dayanıklı bir helikopter olduğunu da ispat etti. Nitroludan daha temiz ama aynı güç ve büyüklükte bir helikopter istiyorsanız Caliber 700 ü bir inceleyin derim.

© 2008-2011 www.rchelidergisi.com

Web Hosting by TotalChoice Hosting