E-SKY BIG LAMA

Yazan: T. Cenk SARIUÇAK

 

Big LamaEsky firmasının çift rotorlu helikopterlerde elde ettiği başarıyı daha önceki yazılarımda dile getirmiştim. Firma bu başarısını devam ettirmek amaçlı piyasaya sürdüğü Big Lama helikopterini bu bölümde kısaca incelemeye çalışacağım.

 
ÖZELLİKLER

Ana rotor çapı: 460 mm

Ağırlık: 410 gr

Uzunluk: 510 mm

Kumanda: 4 kanal

Servo: Dijital servo; ağırlık:7.5g; tork:1.3kg/cm

Pil: 11.1V 800mAh Li-Po pil

KUTUDAN ÇIKANLAR

- Esky Big Lama helikopter

- 4 kanal 2.4 GHz Esky kumanda

- 11.1 V 3 cell Li-Po pil

- Li-Po pil şarj cihazı

- 12V sarj için kablo

- Sarj cihazı adaptörü

- Yedek paller

- Kumanda için 4 adet kalem pil

- Simulatör CD si

- Kumanda simulatör kablosu

- Kullanım kılavuzu

XTREME PARÇALAR

- Xtreme paller

- Xtreme pal tutucu

-Xtreme uzatılmış iç şaft

- Xtreme lower rotor head

- Xtreme metal house bearing

 

İLK İZLENİMLER

Big Lama adının hakkını vermiş gözüküyor. Gerçekten büyük bir gövdeye sahip. Uzunluğu 46 santimetre. Copter-X 450SE V2 ile karşılaştırdığınızda 5-6 santimetre küçük kalıyor. Küçük kardeşi Lama V4 e oranla daha gerçekçi bir kanopisi var. Kanopi malzemesi Lama V4 gibi yumuşak plastik. İlk elinize aldığınızda kırılacak hissi vermesine rağmen çok esnek bir yapıya  sahip ve ufak kırımlardan sağ çıkacak gibi duruyor. Sistem olarak Lama V4 ile nerdeyese aynı. İki ana şaft dışında herşey plastikten üretilmiş. Plastik parçaların hem avantajı hem de dezavantajı var. Avantajı esnek olmaları ve bir kırım sonrasında onarım maliyetinin düşük olması. Dezavantajı ise parçalar arasında boşluk oluşabilmesi ve kırım anında kolay kırılması. Elektronik parçalara baktığımızda ise farklı bir parça görmüyoruz. Esky artık 2.4 GHz frekansa dönük üretim yapıyor. Dolayısıyla Big Lama 2.4 Ghz kumanda-alıcı sistemiyle geliyor. Servolar ise Esky dijital servo.

 

XTREME PARÇALAR

Xtreme Productions Big Lama için de upgrade parçaları üretmiş durumda. Xtreme pallerin faydaları zaten biliniyor: Sağlamlar, profilleri daha kalın, ve biraz daha fazla kaldırma gücü üretiyorlar.

 

UÇUŞ

Big Lama Esky’ ın çift rotorlularından beklendiği gibi uçuyor. Gayet stabil. Motorlarının ve pallerinin büyüklüğü yüzünden küçük kardeşi Lama V4 ten biraz daha gürültülü çalışıyor. Dış mekan uçuşlarına gelince. Kardeşi Lama V4 ile karşlaştırırsak boyutları dış mekanda Big Lama’ ya avantaj sağlıyor. Artık rüzgarsız havaları beklemek zorunda kalmayacaksınız Big Lama’ yı uçururken. Ama aklınızda bulunsun çok rüzgarlı havalarda o kadar başarılı değil. Yani 450 büyüklü- ğündeki helikopterlerin uçabildiği rüzgarlarda uçurmanız çok zorlaşıyor.

SONUÇ

Esky Big Lama’ yı çıkararak piyasadaki küçük boyutlardaki çift rotorlu helikopterleri dış mekana taşımayı hedeflemiş. Buna bir de scale kanopiyi ekleyince ortaya gerçekten büyük bir çift rotorlu helikopter çıkmış. Yeni başlayan arkadaşlarımıza hafif rüzgarlarda ve geniş iç mekanlarda kullanılacak bir helikopter Big Lama. Bu hobiye başlarken mutlaka düşünün derim.

 

Kırımsız uçuşlar...

© 2008-2011 www.rchelidergisi.com

Web Hosting by TotalChoice Hosting