E-SKY BELT CP V2

Yazan: T. Cenk SARIUÇAK

 

Belt CP V2Esky firması ucuz, 6 kanallı 2 helikopteriyle dar bütçeli ve/veya yeni başlayan helikopter tutkunlarının dikkatini çekiyor. Bunlardan birincisi Honey Bee King 2 diğeri ise Belt CP. Bu iki helikopterin de fiyatlarının ucuzluğu ve parça bolluğu kullanıcıları cezbediyor. Esky firması da boş durmayarak bu iki helikopterin de yeni versiyonlarını çıkarmış bulunmakta. Honey Bee King 3 ve Belt CP V2. Bu ayki yazımızda www.miracle-mart.com dan aldığım “Belt CP V2” yi inceleyeceğiz.

 
ÖZELLİKLER

Belt CP V2

Uzunluk: 640 mm

Yükseklik: 230 mm

Ana Pal Çapı: 680 mm

Kuyruk Pal Çapı: 130mm

Motor Dişlisi: 10T

Ana Dişli: 140T

Kuyruk Dişlisi: 110T

Dişli Oranı: 14:1:5

Ağırlık: Yaklaşık 670 g (1800mAh,11.1V Li-Po pil ile beraber)

BAŞLARKEN

Belt CP V2

- Uçuşa Hazır Belt CP V2 helikopter (Tam hazır diyemeyiz)

- 11.1V, 1800 mAh, 20C Esky Li-Po pil

- Esky 6 kanal 2.4 Ghz kumanda

- Esky sarj cihazı ve adaptör

- Pal tutucu

-Cırt cırt bantlar ve kablo bağları

- Kumanda için 4 adet kalem pil

- Şarj cihazını aküye bağlamak için kablo

- Kullanma kılavuzu

İLK İZLENİMLER

Belt CP V2

Kutuyu açtığımda ilk dikkatimi çeken 4 adet kalem pil oldu. Diğer kumandalardan alıştığımız 8 adet pil yoktu. Hemen kumandadını pil yuvasını açtım. Esky beni bir kez daha şaşırtmış oldu. 2.4 Ghz kumanda 4 adet kalem pille çalışıyor. Helikopterde ilk göze çarpan değişiklik ise kanopi tasarımı ve renkler oluyor. Uçuşa bir katkısı olmamakla beraber geniş tasarım kanopi helikoptere daha “tok” bir görüntü sağlamış ve takıp çıkartırken herhangi bir yere değmemesi artı puan olmuş. Kuyruk borusu ve iniş takımı ayakları aynı renge boyanmış ve standart aluminyum veya siyah renkten farklı bir renk kullanılmış. Genel tasarımda bir önceki versiyonundan farklı bir bölüm görünmüyor. Swashplate üst bölümü klasik Esky “mor” renk metal parça yerleştirilmiş. Kafadaki diğer bölümlerde bir değişiklik yok.Yani tamamen plastik malzeme kullanılmış. Kuyruk aksamında bir takım iyileştirmeler ve tasarım değişiklikleri dışında Esky’ ın son çıkardığı 0704B gyro da kitin içine dahil edilmiş.

 

 

Elektronik aksama bakıldığında kuyruk ve cyclic servolar Esky dijital servo, motor Esky 3900 kv fırçasız motor, ESC Esky 25A fırçasız ESC, gyro da Esky 0704B head lock gyro. Genel olarak vasat bir elektronik ekipman ama fiyatlarına bakıldığında kabul edilebilir durumda. Belt CP V2 genel dayanıklılık konusunda biraz zayıf kalıyor. Kafadaki swashplate den yukarıdaki plastik aksamda biraz boşluk söz konusu. Bu boşluk orjinal analog kumanda ile birleşince helikopterin kontrolü biraz dengesizleşebiliyor. Bu dengesizlik bir açıdan iyi diğer açıdan kötü. İyi olan tarafı yeni başlayan arkadaşların “sabrını” sonuna kadar zorlayabiliyor, kumanda kontrolünü çok daha çabuk öğretebiliyor, helikopterin ayarlarını yaparken teknik olarak bir çok şey öğretiyor. Kötü olan tarafı ise yeni başlayan arkadaşların şevkini kırabiliyor ve bu hobiden soğutabiliyor. Çok kolay bir helikopter değil Belt CP V2 ama zorluklarının yanında pilotlara kazandırdığı çok şey var.

 

Belt CP V2     Belt CP V2     Belt CP V2

UÇUŞ

Belt CP V2İlk ayarlarını yaptıktan sonra Belt CP V2 nin çok da zor olmayan bir uçuş karakteristiği var. Analog kumandadasında olmayan ince ayarlar yüzünden ilk başlarda alışmak zor geliyor ama 4-5 uçuştan sonra hem kumandaya hem de helikopterin uçuş stiline alışıyorsunuz. Sonrası ise sizin pilotluğunuza kalmış. Belt CP nın her iki versiyonunun da belirgin uçuş karakteristiği çok hassas cyclic hareketleri olması. En ufak kumanda hareketine hemen tepki veriyor. Yeni başlayan pilotlar için alışması biraz zor olabilir. İncelediğim Belt CP V2 düz uçuşlarda gayet başarılı idi. Tepkiler biraz heyecanlı da olsa durmasını ve gitmesini bildi. Rüzgarli bir havada yapılan uçuşta rüzgardan fazla etkilenmemesi ise uçuşunda bir artı oldu.

SONUÇ

Belt CP V2 450 sınıfı model helikopterlerde fiyat/performans olarak ortalama bir değerde. Yeni başlayan pilot adaylarına zor anlar yaşatırken RC helikopterlerle ilgili temel bilgilerin de kafalarına kazınmasını sağlıyor. 450 sınıfındaki kaliteli helikopterlerle karşılaştırıldığında çok stabil bir uçuşu olmamakla beraber helikopter-kumanda kontrolünü öğretebiliyor. Vasat bir plastik işçiliği olmasına rağmen Esky firmasının Belt CP için çıkardığı metal parçaları kullanınca gayet stabil bir helikopter olacağına inanıyorum.

 

Kırımsız uçuşlar...

© 2008-2011 www.rchelidergisi.com

Web Hosting by TotalChoice Hosting