MKS HV HBL-950 DİJİTAL FIRÇASIZ METAL SERVOLAR (24 Temmuz, 2011)

Fırçasız motorlu servolar RC piyasasında son bir kaç yıldır boy göstermeye başladı. Basit olarak fırçalı motorlarda motorun içinde fırçalar ve fırçaların sürtündüğü parçalar var. Bu parçalar sürtünmden dolayı  zamanla aşınıyorlar. Fırçasız motorlarda ise mıknatıs ve sarmallar mevcut. Sarmallar ESC adı verilen elektronik bir devre ile kontrol ediliyorlar. Fırçasız motorlarda sürtünme neredeyse yok denecek kadar az.  Durum böyle olunca fırçasız motorlu servolar fırçalı servolara karşı çok daha performanslı oluyorlar. Ama öte yandan fiyatları da fırçasızlara nazaran çok yüksek.

 

MKS Fırçasız servolar bir süredir piyasadalar. Ama HV (2S direk Li-Po) bağlantılı servosu henüz yeni çıktı. O kadar yeni ki henüz tam anlamıyla özelliklerini anlatan bir döküman yok.  6V üzerinden olan özellikleri: 4.53 kg/in torkta 60 derece/0.12 sn hız veriyor. CEnter pulse width: 1520us.

Servoların kasası ise aluminyumdan yapılmış yani pırıl pırıl parlıyor ve eminim ki bütün özellikleri açıklanınca da servolar kasaları gibi parlamaya devam edecek.

 

 

 Dişli takımı rulman destekli  ve titanyumdan yapılmış.  Motor şaftı Futaba servo kollarıyla uyumlu molarak üretilmiş. Ayrıca servolarla beraber gelen servo kolları üzerrindeki numaralandırmalarda oryatasyon ve servo kolu merkezlemeleri yaparken çok faydalı oluyor.

Servoları T-rex 700N e monte ettik. 700N de daha önce DS-610 servolar vardı. Align ve Futaba servo kolları birbirleriyle uyumlu olduğu için Align kollarını bu servolarda kullanabilme şansımız oldu.  Böylece kol merkezleme ayarlarnı atlamış olduk. Bu bize zaman kazandırdı.

700N i sıfırdan kuruyor olsaydık MKS nin orjinal servo kollarını kullanma şansımız olurdu ama zaman kısıtlı olduğu için Align kollarını kullandık.

İlk dikkatimizi çeken, servolara elektrik vermeden kolları hareket ettirdiğimizde servoların çok yumuşak olduğuydu.  Servolar 8V ile çalışabilmesine rağmen biz hazırdaki elektrik sistemini kullandık ve servolara 6V verdik. Diğer özellikleri ise servolara elektrik verildiğinide benzer diğer servolar gibi durduk yerde cızırdamaması oldu. Servolardan neredeyse hiç ses çıkmıyordu.

Uçuş sırasında servoların performansı oldukça etkiliydi.  Pitch pumplar ve tic-toc larda oldukça güvenilirdi.  Testi daha da başarılı kılmak adına uçuş sahasında buluna diğer pilotlar da bu servoları denedi ve hepsi oldukça memnun kaldı.

Bu servolar torkuya 3D fanatiklerini ve yumuşaklığıyla da F3C pilotlarını etkileyeceğe benziyor.

 

© 2008-2011 www.rchelidergisi.com

Web Hosting by TotalChoice Hosting