Ana Sayfa
Helikopter İnceleme
Elektronik
Çeşitli Makaleler
Nasıl Yapılır?
Videolar
Kumandalar
İçimizden Biri
Web Site İnceleme
RC Heli Sözlüğü
Gerçek Helikopterler
Satılıklar
Bize Mail Atın
 

CELLPRO MULTI4 SARJ CİHAZI (Sayı 6, Mart 2009)

Yazan: T. CENK SARIUÇAK

Cellpro Multi4 sarj cihazıŞarj cihazları özellikle yeni başlayan RC pilotları için her zaman bütçenin en alt sıralarında ve son alınacak aletler arasındadır. Biraz oturup uzun soluklu düşündüğünüzde aslında alınacaklar listesinin en başına koymanız gerektiğini farkedeceksiniz. Elektrikli helikopterlerimizin uçuş sürelerini belirleyen en önemli parçalardan biri olan Li-Po pillerimizin sağlığı ve ömrü şarj cihazlarına bağlıdır.

Yaklaşık iki aydır şarj cihazları üzerine yaptı- ğım araştırmalar sonucunda “kaliteli” şarj ci- hazları listemdekileri ikiye indirmeyi başardım. Bunlardan biri “Hyperion EOS 0610i Duo” diğeri ise “Cellpro Multi4”. Bu ikilinin icinden FMA Direct firmasının ürettiği Cellpro Multi4 u seçmemin en önemli nedeni ise fiyatının uygunluğu. Hyperion 300 dolarlık bir fiyatıyla bütçem için “lüks” sınıfına girerken CellPro 80 dolarla verdiğiniz her kuruşu hakediyor. Tabi Hyperion ile birebir karşılaştırdığınızda eksikleri yok değil..

 

Gelelim neler sipariş verdiğimize ve fiyatlarına...Cellpro Multi4 sarj cihazı

-CellPro Multi4 Şarj Cihazı..... 80 dolar

-Şarj Cihazı-Bilgisayar bağlantısı için FMA USB kablosu..... 20 dolar

-12 Volt çıkış, 100-240 Volt girişli Adaptör.....30 dolar

Cellpro Multi4-tipik Li-Po pil adaptörü..... 10 dolar

Toplam.... 140 dolar

Extra olarak aldığım:

-Cellpro Revolectrix 11.1VCellpro Multi4 sarj cihazı 3S 2200 mAh Li-Po pil.....70 dolar

Şimdi bunları tek tek inceleyelim...

Cellpro Multi4 Şarj Cihazı

Şarj cihazının kendisi. Detaylarına ilerleyen sayfalarda ineceğiz.

Şarj Cihazı-Bilgisayar bağlantısı için FMA USB kablosuCellpro Multi4 sarj cihazı

Cihaza bilgisayara bağlamak için gerekli olan kablo. Bu kablo ve kablo ile beraber gelen minik CD deki program yardımıyla Cellpro Multi4 ü bilgisayarınızdan kontrol edebiliyorsunuz. Pilinizin şarj aşamasını ve şarj detaylarını gözlemleyebiliyorsunuz. Gerekli bir aparat değil ama PC konforunda pillerinizi şarj etmek istiyorsanız alın derim.

12 Volt çıkış, 100-240 Volt girişli Adaptör

Cellpro’ nun eksikliklerinden biri şarj adaptör ile gelmemesi. Aslında bu eksiklik coğu marka şarj cihazlarında aynı. Yani adaptör ayrı satılıyor. Burada 3 seçeneğiniz var. Birincisi cihazın istediği gücü sağlayacak herhangibir adaptör satın almak, ikincisi bir PC güç ünitesini adaptöre çevirmek son olarak da FMA Direct firmasının orjinal adaptörünü satın almak. Ben ne olur ne olmaz diye 3. seçeneği seçtim.

Cellpro Multi4-tipik Li-Po pil adaptörü

Cellpro ta en başından kendi pillerini şarj etme amacıyla yola çıktığından cihazın üzerindeki pil şarj girişi Cellpro’ nun pil soketlerine uygun yapılmış. Tabi talep artınca ve herkesin elinde Cellpro Revolectrix pil olmadığından firma herhangi bir şarjlı pili şarj etmek için soket adaptörü üretmiş. Bir kaç çeşit soket adaptörü var. Sipariş verirken elinizdeki pile uygun olan soket adaptörünü seçmeniz gerekiyor.

Cellpro Multi4 sarj cihazıGelelim Şarj Cihazının detaylarına...

Cihazın boyutları 11cm x 9cm x 2.5cm. İki satırlı bir ekranı var. Sağ kenar altta pil giriş soketi Sağ üst kenarda cihazın bütün fonksiyonlarını kontrol edebildiğiniz tek bir “mode” düğmesi var. Sol kenarda ise bilgisayar giriş soket ve adaptör kabloları mevcut. Kutudan ayrıca 12 volt akülere bağlamak için iki adet kırmızı ve siyah klips çıkıyor. Yani uçuş pistinde arabanızın aküsünü kullanarak pilleriniz şarj edebiliyorsunuz.

Cellpro Multi4 ile Li-Po, Li-Ion, LiFePO4, A123, LiMn, Cellpro Multi4 sarj cihazıNiCd, NiMH ve Lead Acid pillerini şarj edebiliyorsunuz.

Lityum pillerde 2S ten 4S e kadar balanslı, 1S ve 2S leri balanssız, A123 pillerde 2S’ ten 4S’ e balanslı, 1S ten 5S e kadar balanssız ve 32 ampere kapasiteye kadar sarz edebiliyorsunuz. Gözle görülmeyen fiziksel olarak hasarlı pillerinizi tehlikesiz olarak şarj edebiliyor.. Aynı zamanda hücre voltlarının toplamı toplam voltaja eşit değilse güvenlik amaçlı olarak şarj etmiyor. Böylece pillerinizin fiziksel olarak çevreye ve cihaza zarar vermesini engelliyor. Başka bir güvenlik olayı da güç adaptörü ile ilgili. Cihazın çektiği akımı adaptör sağlayamıyorsa ya da zorlanıyorsa cihaz sizi uyarıyor ve şarjı kesiyor. Böylece hem pile hem de adaptöre zarar vermemiş oluyorsunuz.

Cellpro Multi4 sarj cihazıKullanım

Cellpro Multi4 kullanıcıyı düşünerek kolay kullanılır bir menü ve bu menüde istediğiniz fonksiyona ulaşmak için tek bir düğme tasarlamış. Menüde en çok kullanılan piller için programlanmış 25 adet şarj seçeneği var. Bu 25 seçeneğin bütün parametrelerini de isteğinize uygun olarak değiştirebiliyorsunuz. Ayrıca hafızasında saklı 50 adet hazır seçeneği 25 adet seçeneğe ek olarak 5 boş menüye ayarlayıp yine kendi ihtiyaçlarınıza uygun olarak parametrelerini ayarlayabiliyorsunuz.

sterseniz Auto Charge seçeneği ile pilinizi hic bir değeri ayarlamadan şarj edebilirsiniz. İsterseniz kendi istediğiniz şekilde manuel olarak seçenekleri değiştirebilirsiniz. RC helikopterlerimizle gelen “dandik” şarj cihazları pillerimizi 4-5 saatte şarj ediyorlar. Cellpro Multi4 ile bunu ayarlamanız mümkün. Pilinizi kaç amperle şarj edebileceğinizi seçerek şarj süresini “yarım saate” kadar indirebiliyorsunuz. Bir uyarı yapayım. Şarj süresini belirleyen pilinizi kaç amper ile şarj ettiğiniz. Bir örnekle açıklamak gerekirse 11.1V 2200 mAh bir Li-Po piliniz var diyelim. Ve pilinizin özelliklerinde 2C şarj yazıyor. Bu da pilinizi 4.4 Cellpro Multi4 sarj cihazıamper ile şarj edebilmeniz demek. 4.4 amper ile pilinizi yarım saat gibi bir sürede şarj edebilirsiniz. Şarj ederken pilinizin “C” değerinin üstünde şarj etmeyin, piliniz zarar görebilir. Cihaz pilinizi şarj ederken aynı anda hücreleri de balanslıyor. Ama hızlı şarj seçeneği ile balanssız da şarj edebiliyorsunuz. Bir seçeneğiniz de “Storage Charge”. Pillerinizi uzun süreli kullanmayacaksanız bu seçeneği uygulayarak pillerinizi uzun süreli saklayabilirsiniz.

USB kablosuyla gelen program ise gayet kullanışlı ve her şey açık ve net belirtilmiş. Şarj cihazının üzerindeki bütün komutları bilgisayarınızın rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Şarj sayfasında da şarj anCellpro Multi4 sarj cihazıında olan bütün parametreler tek sayfada sıralanmış. Ek olarak şarj anında her türlü hareketi grafiklerle görebiliyorsunuz. Ayrıca bu program yardımıyla Cellpro Multi4’ ün firmware ini güncelleyebiliyorsunuz.

Sonuç

Eksiler:

-Adaptör ile gelmiyor.

-Cellpro revolectrix piliniz yoksa ek olarak pilinize uygun olan soket aparatını almaz zorundasınız.

-4S Cellpro Multi4 sarj cihazıe kadar Li-Po pil şarjedebiliyor.

-Amerika Birleşik Devletleri’ nden başka ülkeye satışının olmaması. Türkiye’ den almak istiyorsanız orada yaşayan birinin size bu şarj cihazını alması gerekiyor.

-Aynı anda sadece bir pil şarj edebiliyor.

Artılar:

-Detaylı şarj uygulaması.

-Açık ve net kullanıcı arayüzü.

-Bir çok pil türünü şarj edebilme özelliği.Cellpro Multi4 sarj cihazı

-12 Volt akü ile çalışabiliyor.

-Bilgisayar bağlantısı ile PC nizden her türlü aktiviteyi görebilme, kayıt edebilme ve müdahale edebilme son olarak da fiyatı.

Amerika’ da bir tanıdığınız varsa bu şarj cihazını hem yeni başlayanlara hem de tecrübeli pilot arkadaşlarımıza “şiddetle” tavsiye ediyorum.

Kırımsız uçuşlar...

Helikopter Kitleri

Eski Sayılar

Dergi PDF Formatı

Kullanım Kılavuzları
Helikopter Servis ve Onarım
 

 

 

© 2009 www.rchelidergisi.com