ORHANLI...  MANGAL UÇUŞLARI

 

Yazan: Güneş Aydın

 

Orhanlı RC BulusşmalarıBu ayki yazımda İstanbul’da vakit buldukça gerçekleştirdiğimiz Orhanlı buluşmalarını ele alacağım. Yazıma başlamadan önce herkesin yeni yılını en içten dileklerimde kutlarım. Yeni yıl hepimize bol bol model getirsin. Kırımsız bir yıl geçirmeniz dileği ile diyerek yazıma başlayayım....Orhanlı yer olarak Anadolu yakasında Kurtköy tarafında. Sabiha Gökçen havalimanına ve İstanbul park pistine çok yakın. Gelmek isterseniz, İstanbul park’a giden otobana gireceksiniz ve ilk Orhanlı tabelasından çıkacaksınız. Yer çok kolay tabelalar sizi zaten götürüyor. Uçuş alanımız yeterince büyük. İsteyen herkese açık bir alan. Planör, uçak, helikopter her türlü hava aracı olan herkes gelebilir. Hatta off-road arabası yada buggy getirenler bile oluyor zaman zaman.

 

Aklıma gelen Orhanlı müdavimlerini yazayım :),

KaanX (Kaan GÖK)

PhnX (Sarper KARATAŞ)

GuNeSh (Güneş AYDIN)

Sümer Yamaner (Sümer hocamız)

muratkaya (Murat hocamız)

Clio172 (Hakan abi)

hcozi (Ozan abi)

Forever 79 (Oğuzhan abi)

MCK (Çoşku KURT)

zigzag (Genco abi)

Uçakçılardan ise aklıma gelenler,

aozgen (Ahmet ÖZGEN)

Bülent Bey

Süreyya Bey

Oğuzhan Bey

Evren abi

Aklıma gelen isimler şu an için bu kadar. Unuttuğum var ise affola

 

Uçuş alanımızın uydu fotoğrafı, gördüğünüz gibi kocaman bir arazi. Hatta boş alanda gördüğünüz T sembolü de pistimizdir. Orhanlı genelde rüzgarlı oluyor ama çok fazla değil. Normal rüzgar oluyor. Bu yüzden çok acemi pilotlar biraz zorlanabiliyor. Gerçi hafif rüzgar da bence daha iyi uçuşlar yapılabiliyor. Özellikle helikopter otorotasyon çalışmaları. Ya da uçakların iniş kalkışları daha iyi oluyor. Tabi unutmamak lazım planörcüler için de biraz rüzgar iyidir. Termal aramaktansa istedikleri gibi uçabiliyorlar. Orhanlıyı bir güne bir gün tenha görmedim. Genelde alana ilk giden ben oluyorum. Ya da bazen Ahmet Bey (aozgen) ya da Sümer hocam gelmiş oluyor. Ama asıl kalabalık öğlene doğru saat 13.00 gibi oluyor. nerden baksanız 20-30 araç ve her araçtan çıkan en az 2-3 modeli düşününde havada tam bir şenlik oluyor. Tabi unutmamak lazım Orhanlı’da duyduğum en sık laf “Frekansınız kaç?” sorusu. Çok kalabalık olduğumuz zaman bir frekans listesi çıkartıyoruz hatta.

 

Orhanlı RC Bulusşmaları

Orhanlıda uçuş dışında ne yaptığımızdan bahsedeyim. İlk olarak tamir ve ayar yapıyoruz. Ayar ve bilgi paylaşımı yapıyoruz. Sonra yakluktan helikopter yakıtı ile mangal yakıp kırık helikopter palini maşa olarak kullanıyoruz. Mangalı yellemek için uçak kullanıyoruz. Böylelikle değişik buluşlara da imza atmış oluyoruz. Tabi her şeyden önemlisi keyif almak, sohbet ve muhabbet bence. İşin uçuş kısmı eğlencesi oluyor. Hatta gaza gelip birkaç zor numara denmeye de kalkıyorsunuzdrenelin artıyor. Mesela ben ilk ters uçuşumu Orhanlı da yaptım. 3D ayarlarım olmadığı halde yolda yürürken ayar yaptım ve o ayar ile il 3D manevralarına başladım. Orhanlı bu yüzden ayrı güzel bence. Herkes birbirini motive ediyor ve yapması ya da yapmaması gereken şeyler ile ilgili fikir veriyor. Bu yüzden daha güzel dostluklar kuruluyor bence. Mesela Sarper abi bana derdi hep artık ters dön diye. İlk ters uçuşumda kendisi Orhanlı da değildi ama onunonun söylemesi ve biraz daha çalışmam ile ilk ters uçuşumu yaptım diyebilirim. Aynı şekilde ben de Coşku abiyi motive ederek ilk ters uçuşunu gerçekleştirmesini sağladım. Yoksa herkesin benim de olduğum gibi uçmaktan bir korkusu vardı hep hover hep hover bir yere diyip daha zor hareketlere başlamak lazım bence. İşte bu gibi toplantılar bu iş için bence çok ideal alanlar. Hem bilgi alışverişi hem de motivasyon açısın bu tip buluşmalar bence çok faydalı oluyor.

Yaz kış demeden Orhanlı’ya gidebiliyoruz. Temmuz ayında ben ilk kez gitmiştim Orhanlıya sonra neredeyse yaz ve sonbahar ayım hep Orhanlı da geçti uçuş olarak. Sonra Aralık ayında dahi alana gittik. Çamurdur, soğuktur tanımadık uçtuk eğlendik mangalımızı yaktık. Mangal olamadığı zaman ne yapıyoruz tabii ki de alan girişindeki bakkal amcamıza gidiyoruz.

 

Buluşmalar ile ilgili duyuruları özellikle büyük organizasyonları içimizden biri forumda konu açarak duyuruyor. İstanbul’da oturan herkesi Orhanlı buluşmalarını bekliyoruz.

 

© 2008-2011 www.rchelidergisi.com

Web Hosting by TotalChoice Hosting