HELİKOPTERİNİZ İÇİN AYIRDIĞINIZ BÜTÇEYİ AKILLICA HARCAYIN

 

Yazan: Jim Innes (RC Heli Magazine)

Tercüme: T. Cenk Sarıuçak

 

RC helikopter pilotlarının en çok duyduğu sorulardan birisi mutlaka “Bunun fiyatı nedir?” sorusudur. Bunun cevabı ise genelde “çok pahalı” dır. Bu hobinin içinde olan arkadaşlarımız “çok pahalı” lafının aslında gerçeği yansıttığını çok iyi bilir. Model helikopterler ve parçaları gerçekten pahalıdır ve sadece bir heli için bile binlerce lira harcayabilirsiniz. Bu hobiye yeni başladıysanız korkmanıza gerek yok çünkü harcamalarınızı kontrol etmeniz ve bu hobiden zevk almanız için bir kaç yol var.

 

 

PARA BENİM SİZE N'OLUYOR ?

Eminim bu yazıyı okuyan bazı arkadaşlarımız bu soruyu akıllarından geçiriyorlardır. Bu yazının asıl amacı paranızı nasıl harcayacağınızı zorla diretmekten çok, bütçesi dar olan arkadaşlarımıza parayı en akıllıca nasıl harcayacak ları hakkında tavsiyeler vermektir.

Paranızı nasıl harcayacaksınız lafının özü paranızı size en çok getiri olacak yerlere yatırmaktır. Uzun zaman işinize yarayacak parçaların yanında sadece bir kaç ay kullanacağınız parçalar vardır, bazı parçalar ise sadece “şatafatlıdır”. Nereye biraz daha fazla harcamayı ve nereden kesinti yapmayı bilmek size bu hobide daha hızlı ilerlemeyi sağlayacağı gibi uzun dönemde size paranızı dikkatli kullanmayı da öğretecetir.

 

 

 

RC Heli Bütçesi

EXTRA PARA HARCAYABİLECEĞİNİZ YERLER:

Bu hobide bazı parçalar ya da bölümler neredeyse ödediğiniz paranın hakkını hemen vercektir. İşte bunlardan bir kaçı:

 

1. İyi bir uçuş simülatörü ile kırım yaşamadan her oryantasyonda pratik yapabiilir ve kumanda hareketlerine alışabilirsiniz. Simülatörde öğrendiğiniz sizi bir iki kırımdan kurtardıysa zaten parasını çıkartmış demektir.

 

2. İyi bir helikopterle ya da kit ile başlayın. Ben hobiye başladığımda standart eğitim modeli 30 büyüklüğünde nitro helilerdi. Bu heliyle başladıktan az bir zaman sonra farkettim ki yeni pilotlar 50 büyüklüğündeki bir heliye çok kısa bir zamanda geçebiliyorlar. Bu da yeni bir gövde, motor, borular, paller demek oluyor. En akıllı ilk alım 50 büyüklüğünde bir nitro ile başlamak olacaktır. Ayrıca bu günlerde 450 büyüklüğünde elektrikli heli piyasası bayağı gelişti ve çoğu yeni pilot bu 450 helilerle başlıyor. Eğer 450 bir heliyle başlamaya niyetiniz varsa kaliteli servisi ve yedek parçası bol olan bir model seçmenizde fayda var. Hemen en pahalı modeli almanıza gerek yok ama ucuz etin yahnisi atasözünü de unutmayın.

RC Heli Bütçesi3. Kumanda için “ihtiyaçtan” daha fazla para harcayın. Kumandanız sahip olduğunuz ve ileride sahip olacağınız bütün modelleriniz için kullanılacak tek alet. En az 7 kanallı kaliteli bir kumanda satın alın. 6 kanal kullanan pilotlar 6 kanal yeterli dese de gelecekte kulanacakları governor ya da diğer aparatlar için kanal eksikliği hissedeceklerdir. Öncelikle bu hobideki uzun süreli hedeflerinizin ne olduğunu tesbit edin. Scale bir model uçurma planınız varsa 7 kanallı bir kumanda bile yeterli olmayabilir. Bu durumda 8 ya da 9 kanallı bir kumandayı düşünmeniz gerekebilir. Piyasada 7-10 kanallı, kaliteli ve çok da pahalı olmayan kumandalar bulmak mümkün. Unutmayın ucuz almak “iki” kere alma

 

 

4. Aşırı ucuz servo, gyro ve pillerden uzak durun. Pahalı bir servo seti veya gyro ilk başlarda çok gibidursa da size verecekleri ekstra kontrol ve hassasiyet sizi memnun etmeye yetecektir. Bunların bir artısı da başka bir modele terfi ettiğinizde elektroniklerinizi bu yeni helikopterde kullanabilmenizdir.

 

5. İyi alet takımları alın. Kumandanız gibi aletleriniz de ilk heliniz emekliye ayrıldıktan çok sonra kullanacağınız ekipmanlar arasında olacaktır. Alyan anahtarları, tornavida setleri, link penseleri bunların arasındadır. Nitro pilotları için iyi bir starter, buji ısıtıcısı ve yakıt pompası ilk alınması gerkenlerdir. Alet takımlarını bütçeniz yettiğince en iyisinden alın.

 

6. İyi bir şarz cihazı özellikle LiPo pillerin sağlığı için çok önemlidir. Sadece şu andaki ihtiyacınızı düşünerek bir şarz cihazı almayın. Gelecek ihtiyaçlarınızı da göz önüne alarak şarz cihazınızı seçin. Pillerinizin balansını ya- pabilen, güncellenen ve en az 6S pilleri şarz edebilen bir şarz cihazına para yatırın. İlk başta pahalı gibi gelse de gelecekte kısıtlamalarla karşı karşıya kalmazsınız.

 

7. Son olarak para harcamanız gereken en önemliler yakıt ve pillerdir. Nitro pilotları yakıt için para ayırmalılıar böylece olabildiğince fazla uçabilirler. Eski bir deyiş vardır: “Bu işi öğrenmenin en hızlı yolu çok yakıt harcamaktır.” Elektrikli pilotları ise her zaman yanlarında ekstra 2-3 pil bulundurmalılar ki biten piller şarz olurken yedek pillerle uçabilsinler.

 

PARA HARCAMAMANIZ GEREKEN YERLER:

Parayı akıllıca harcamanız gereken yerler olduğu gibi harcamamanız gereken yerler de var. Bazen pilotlar ihtiyaç olunmayan yerlere çok para harcarken gerekli yerlere harcanacak paraları da yemiş oluyor.

 

 

1. Parıltılı parçalar. Parıltılı parçalar terimi makyajlı parçalar anlamında kullanılır. Bunlar güzel görünmelerine karşın performans olarak helinize pek bir katkı sağla- mazlar. Bazı parıltılı parçalar iyi olabilir ama unutmamak gerekir ki eğer bu sizin eğitim heliniz ise bir sürü metal ve karbon parça takmak istemezsiniz. Herhagi bir kırım anında yedek parçalarınızın maliyeti en az ikiye katlanacaktır. Şu gözle bakın: “Bu parıltılı parça benim ne işime yarayacak ?” Sadece görünüş içinse ve modeliniz için herhangi bir ekstra güç, hassasiyet, stabilite vs. kazandırmayacaksa pas geçmeniz daha faydalı olacaktır.

 

 

2. Özel boyama kepler. İtiraf etmeliyim ben de özel boyama kepleri seviyorum ve maalesef bir iki tane evimde var. Ama belli aralıklarla kırım yaşıyorsanız özel kepler kırım masraflarına 100 ila 300 lira gibi bir para ekleyecektir. Piyasada arkası yapışkanlı harika çıkartmalar yapan firmalar var ve bu firmalar piyasadaki popüler modeller için bir çok çıkartma yapıyor ve çok ucuz fiyata satıyorlar. Şöyle düşünün. Bu keplere harcayacağınız para ile kaç litre yakıt alabilirsiniz...

 

3. Paller. Bu aralar moda olmasına rağmen herkesin karbon pallere ihtiyacı yok. Bu aralar bulunması zor olsa bile fiberglas paller başlangıç ve orta seviye pilotlar için ideal bir seçim ve fiyatları ise karbon pallerden bayağı ucuz. İlla da karbon pal diyorsanız benim gibi yapın ve ikinci el karbon pal alın. Bazı pilotlar sadece denemek için karbon pal alıp satıyorlar. Yine söylüyorum eğer ihtiyacınız var ise harcama yapın.

 

4. En yeniye sahip olma saplantısı. Bir hastalık bu ve bizim gibi bu hobinin içinde olan her pilotta olan bir hastalık. Yeni bir servo, gyro, motor vs. çıktığında onu mutlaka almak zorunda hissediyoruz kendimizi. Eğer şu andaki parçalarınız sorunsuz çalışıyorsa kullanmaya devam edin. Böyle yapmanın bir kaç faydası var. Birincisi yeni parçalar için tekrar ayar yapma durumunun olmaması. İkincisi başkalarının yeni parçaları denemesi ve bir sorun varsa sizin başınıza patlamaması. Üçüncüsü ise başka yerlere daha çok harcayacak paranızın kalması.

 

RC Heli Bütçesi5. Olması gerekenden fazla yedek parça stoğu. Size yıllar yılı duvarda asılı duran yedek parçalardan dolayı ne kadar para kaybettiğimi anlatamam. Yedek parçalara yüzlerce lira bağladım. Bu kadar parça almanın mantığı ise herhangibir kırım anında hemen kırılan parçaları değiştirmek ve uçuşa hazır hale getirmek. Fakat günümüzde yedek parça sipariş ettiğimizde 2-3 gün içinde adresimize ulaşabiliyor. Duvar dolusu yedek parçaya bağlanan para pil ya da yakıt için kullanılabilir. Helinizi bir gün sattığınızda ise bir de bu yedek parçalardan kurtulmak gerekiyor. Bu da çok fazla para kaybına neden olabiliyor.

Yukarıda anlattığım yerlerde paranızı harcamazsanız elinizde yakıt, pil vs gibi gerekli yerlere harcayacağınız iyi bir para kalacaktır. Tabi bu anlattıklarım para sorunu olmayan arkadaşlarımız için geçerli olmamakla beraber sürekli yeni parçalar alıp kuruyorsanız uçmak ve yeni şeyler denemek için daha az vaktiniz kalıyor demektir.

 

 

İPUCU

FİLONUZDAKİ HELİLERİN SAYISIRC Heli Bütçesi

Çoğumuzun kısıtlı boş zamanı var. (heli alışkanlığımızı sürdürebilmek için çalışmamız gerek) Uçuş gününü bayramlık çocuklar gibi iple çekiyoruz. Haftasonu geldiğinde filoyu toplayıp uçuş alanına gideriz. Filo dedim de, filomuzda ne kadar helimiz olmalı ? Bir ara o kadar çok helim vardı ki, haftasonlarını uçmak yerine helilerimi ayarlamakla geçirdiğimi farkettim. Her helinin muntazam bakıma ihtiyacı vardır. Zamanınız kısıtlıysa uçuş zamanınızdan ödün verip bakım onarım yapmak zorunda kalabiliyorsunuz. Her helinin ayrı bir karakteri olduğunu düşünürsek bir de helilerinize adapte olma için vakit harcıyorsunuz. Akıllıca para harcamanın yolu filonuzdaki helilerinizi kontrol edebileceğiniz bir sayıda tutmaktır. Böylece uçuş zamanınızdan ödün vermemiş olursunuz.

 

 

 

 

SONUÇ

Bütün söylediklerimizin yanısıra bunun bir hobi olduğunu ve bundan zevk almamız gerektiğini hatırlatayım. Eğer yeni bir helikopter alıp ayar yapmayı seviyorsanız onu yapın. Tam anlamıyla kendi yapımınız bir heli istiyorsanız yapın. Ama bu hobiye yeni başladıysanız pırıltılı parçalar almaktan kaçının ve paranızı yakıta ve pillere harcamaya bakın...

© 2008-2011 www.rchelidergisi.com

Web Hosting by TotalChoice Hosting